5. Plattegrond van de tuin, aangelegd ten tijde van mr. J.P. Lantsheer, z.n. 1796. vloeiender aanleg met een luisterrijke en impo sante waterpartij28. De aanleg werd waarschijnlijk voltooid in 1796, wat de aanleiding geweest kan zijn tot het maken van de kaart. Steenhove in de negentiende eeuw In 1800 verkocht de weduwe Lantsheer-Steen gracht de buitenplaats aan Johan Cornelis de Bruyn. In de tijd dat deze Steenhove bewoonde, werd de elegante, achttiende-eeuwse slingervij ver met een brede uitloper verlengd tot bij het huis. Hier draaide de vijver en verdween onzicht baar. De boomgaard die schuin achter het huis lag, werd zo in tweeën gedeeld. In deze tijd ook kreeg de buitenplaats bezoek van jhr. Jacob van Lennep en graaf Dirk van Hogendorp. Dit duo maakte een wandeling door Nederland, zogezegd om de volksaard te leren kennen, en bezocht tevens enkele kennis sen. "Wij (wandelden) te 4'/2 met geweldige warmte naar de hofstede des heeren de Bruyn, een 1 2 uur buiten de poort gelegen en Steen hoeve geheten (heen). De weg liep langs aange name en hooge dreven en buitenplaatsen, vooral 6. Kadastrale kaart van de buitenplaats Steenhove, 1820. Tekening M. van den Broeke. was er eene met een slot van twee hooge spitsen voorzien. Op Steenhoeve aangekomen, vonden wij de familie aan tafel. De Heer De Bruyn, een confrater in Den Haag en tijdgenoot van Van Hogendorp kwam bij ons, doch was koel, schonk ons wijn en verliet ons na een '/4 uur"29. De Bruyn verkocht Steenhove in 1827 aan Adriaan Pické. Zijn weduwe Sophia Versluys verkocht het buiten in 1855 aan Henri Boogaert. Deze was de laatste bewoner; toen hij in 1866 Steenhove verkocht, kwam het in handen van Willem van der Os uit Vlissingen. Deze liet het huis afbreken en de bossen rooien30. Slechts de slingervijver bleef gespaard en herinnert ook nu nog aan de eens zo mooie buitenplaats Steen hove, die door Smallegange lovend werd om schreven als "een seer heerlijk en vermaaklijk Lusthuis"3'. De naam van de buitenplaats wordt nog leven dig gehouden door een villa van die naam. M. van den Broeke 10

de Wete | 1994 | | pagina 12