Ze hebben hier gisteren verschrikkelijk gevlo gen; er zijn wel duizend vliegtuigen overgeko men. Ze (Duitsers) hebben nog flink geschoten ook. Vandaag hebben ze ook nog even gevlogen; ook werd er even geschoten, maar niet veel. Terwijl ze schoten was Vader in Vlissingen omdat hij zijn persoonsbewijs door de Duitse politie moest laten veranderen. Op de Vlissingscheweg zijn ze een stelletje huizen aan het afbreken. Van Lommerrijk tot aan de bunker. Dat is even voor Abeele. De ambachtsschoolleerlingen en nog wat opge roepen mensen moeten dat doen. Al het hout wordt op wagens geladen en naar de Loskaai gebracht. 6 april 1944: Maandag was er hier een grote honden-vorde ring. Mensen, die een ingeschreven hond had den, moesten op het Molenwater verschijnen. 15 april 1944: ...De Tommies hebben hier van de week ver schrikkelijk gevlogen. Het was in Vlissingen tienmaal luchtalarm. Ik heb van de week 1,20 verdiend met het verkopen van hulzen, kogels, handgranaten enz. Die had ik allemaal gevonden. mei 1944: Het is hier gisteren weer raak geweest met vliegtuigen. Er is een autobus op Kamperland beschoten: twee Hollanders en 1 Armeniër dood. De Breskense boot is beschoten: een meisje gewond. Bij Roosendaal en in Zeeland is de trein beschoten. De machinist en de leerling machinist dood. Een Engels vliegtuig is bij Nieuwland neergestort. Van de twee piloten één dood en één had niets; die was uit het vliegtuig gesprongen, schoot op twee boerenjongens die peeën aan het uitdunnen waren. Die jongens hadden gelukkig niets, maar de piloot dacht dat het Duitsers waren. Later is de piloot weer opgepikt (jammer genoeg). 14 mei 1944: Gisteren schoten ze hier nog even, toen is een granaat boven de Leliestraat (woonhuis) ont ploft. Broer was in de tuin aan het zonnebaden en ging niet naar binnen, maar er viel een groot stuk scherf op het dak van de schuur en een tweede stuk scherf viel vlak bij zijn stoel neer. Toen wou hij wel naar binnen. 8 juni 1944: En wat zegje van de invasie? Het gaat nu goed, hè? Maar geen goed weer om te vechten; het waait en regent teveel. In Vlissingen hebben ze alles ondermijnd. De brug over de leiding (bij de watertoren) in Vlissingen kan elk ogenblik in de lucht vliegen. De kisten dynamiet staan erbij klaar, de soldaten zitten erbij met de telefoon. Als ze bericht krijgen dat ie eraan moet, gebeurt het dadelijk. Het grote schip op de helling is ook al ondermijnd4. 18 juni 1944: Piet is naar Breda vertrokken; ze hebben een angstige reis gehad. Bij Kruiningen zaten de Engelse jagers al boven de trein. Hier in de buurt hebben de mensen soldaten ingekwartierd gekregen. 2 juli 1944: Verleden week vrijdag is in Souburg een bommenwerper neergestort. Een paar piloten waren al dood toen ze op de grond kwamen. Hun valschermen waren verbrand. Maar een paar anderen waren nog levend toen ze met hun parachutes naar beneden kwamen. De Duitsers hebben er toen met machinegeweren op geschoten. De jongens uit Souburg die bij mij op school zitten, hadden allerlei stukken van het vliegtuig bij zich. Vrijdag om een uur of vijf 's middags was hier een oefening in de buurt. In de tuinen van de mensen zaten soldaten. Er waren rubberbootjes in de Vest; er werd ook een kunstmatige nevel gelegd; het leek hier wel het front. Heb je al aardbeien gegeten? Ik wel, maar er zijn er hier maar heel weinig. Wat zegje van het nieuwe wapen? De mensen zeggen dat er hier in Zeeland ook al neergeko men zijn, o.a. bij Kortgene, Wemeldinge, Hans- weert, Serooskerke en Oostkapelle. Ik hoop dat die V-l maar wegblijft. 27 juli 1944: Op het ogenblik zijn de Tommies nogal aan het vliegen. Gisteren is de trein tussen Abeele en Souburg beschoten. De stoker en de machinist gewond; een is er al dood. Verder geen slachtof fers. Einde van de briefwisseling. Jules Braai 14

de Wete | 1994 | | pagina 16