Meneren r rr lln in doom en beeld |l Oude zeilschepen in boerderij Klein Berkenbos Ons heem blijft ons verbazen en blijft vragen op roepen. Neem nu het hof Klein Berkenbos anno 1691 gelegen tegen de bosrand van de Mante ling aan de Duinbeekseweg te Oostkapelle. Dit is een prachtige oude boerderij, waar de wel stand nog van af valt te lezen. Deze boerderij maakte onderdeel uit van de buitens Berken bosch en Duinbeek. Behalve aan de buitenkant zijn ook aan de binnenzijde, ondanks latere verbouwingen, sporen van deze welstand terug te vinden. In deze aflevering zullen we echter niet ingaan op monumentale of welstandsas pecten, maar juist aandacht schenken aan die schijnbaar onbetekenende dingen, die historie en heemkunde zo aantrekkelijk maken. In de koeienstal, die schemerige ruimte, zwak verlicht door kleine stoffige ruitjes, waar die verstilde tijdloze sfeer hangt, zoals die alleen in oude boerenschuren en pakhuizen aanwezig kan zijn, bevindt zich ons onderwerp. In deze geheimzinnige ruimte waar alle materialen ruw, robuust en met de hand gemaakt zijn, zijn op een schot tussen het looppad en de plaats waar de koeien stonden gestald door vroegere bewo ners of huisgenoten hun naam, jaartal en figuren uitgesneden. Waarschijnlijk een winter se bezigheid als het werk op het land gedaan was en het in de stal door de afgegeven lichaams warmte van het vee goed toeven was. Nu is dit op zich niet zo bijzonder. Op elke boerderij of waar dan ook maar een stukje hout te vinden was, is in de loop der jaren vele malen een naam of een boodschap gesneden. Het bijzondere van deze schuur is dat er oude zeilschepen zijn in- gekerfd. Eerst echter heeft een zekere K. Arends 50 jaar na de bouw van de gebouwen in 1741 zijn naam gesneden met het jaartal en een sterk vereenvoudigde vorm van een boerderij of een huis. Op 11 maart anno 1829, 88 jaar later, heeft een zekere Jacob Lampers eveneens zijn naam in het schot gegraveerd. Onze aandacht gaat echter uit naar een uitgesneden figuur van een circa 25 cm. hoge en een circa 35 cm. lange driemaster met daarbij de naam PAULUS KESTELOO 1835. Daarbij zijn de details van schip en tui gage zo overtuigend en op dejuiste plaats uitge beeld, dat de snijder (Paulus Kesteloo) ofwel een goed voorbeeld ofwel verstand van schepen gehad moet hebben. Dit laatste zou kunnen naar aanleiding van waarnemingen vanaf de nabijgelegen duinen. Hij zag daar schepen die 18

de Wete | 1994 | | pagina 20