K. A RENTS 1741 De eigenaar van de boerderij, de heer J. Mal- jaars, troonde ons vervolgens trots mee naar een afgeschut gedeelte verderop in de schuur, naar een plaats waar bijna helemaal geen licht meer komt en in gebruik als aardappelopslagplaats. Na bijlichten tekende zich voor onze ogen opnieuw een aantal zeilschepen af op een schot met gedeeltelijk de naam COB LAMPERS 1829. Ook deze zeilschepen zijn zeer goed gedetailleerd en iets groter van formaat. Hierbij is het al te toevallig dat we de naam van Jacob Lampers 1829 al eerder tegen kwamen. Het kan dan ook haast niet anders dan dat we te langs de kust voeren of die op de Vlissingse rede lagen. De heer D. Wiltenburg uit Oostkapelle, oud zeeloods, die me op de afbeeldingen attendeerde, houdt deze in eerste instantie op het model van een zwaar bewapende Oostindiëvaarder, ge tuigd als fregat, gezien de dubbele rij geschuts poorten. Pal naast dit fraaie exemplaar is begonnen aan een tweemaster, maar deze is om onduidelijke redenen niet afgemaakt. De heer Wiltenburg denkt hierbij aan een barkentijn of een brik. Alles bij elkaar vormen de realistische afbeel dingen van deze oude zeilschepen zo'n vreemd element in de koeienstal dat dit verwondering en vragen oproept. Immers, een afbeelding geïnspireerd op het agrarische bestaan, tuinaan leg of bijbelse voorstellingen zou meer voor de hand gelegen hebben. C05 LAMPEI 1819 maken hebben met een en dezelfde persoon. Bovendien is later nog een tweemaster, ver moedelijk een barkentijn, op een deur ontdekt, met eveneens het jaartal 1829 (en ook daarbij weer een sterk geschematiseerd huisje). We con stateren dus dat in een tijdsbestek van slechts zes jaar, zowel Jacob Lampers als Paulus Kesteloo schepen hebben uitgesneden. Aanne melijk is dan ook dat men elkaar heeft gesti muleerd. Van K. Arends is tot op heden verder niets bekend. Van Jacob Lampers wordt ver moed dat hij later naar Canada is geëmigreerd. Van de ander is meer bekend. Door de heer J. Maljaars is o.a. uitgezocht dat Paulus Kesteloo hovenier was op het buiten Berkenbosch en gehuwd met Pieternella Passenier. Uit dit hu- 19

de Wete | 1994 | | pagina 21