burg. Het tooverpoeder was vermoedelijk het gedroogde poeder van doornappels ofbelladon- nabessen. Wanneer men deze in fijn poeder laat inademen of op het vuur verbandt, dan hebben zij een dronkenmakende kracht; er ontstaat dubbelzien en schemering, en schijnbaar beweegt zich alles, 't Zou echter ook kunnen zijn, dat het een onwerkzaam poeder geweest is en dat de uitwerking subjectief psychisch was, evenals in den bekenden tafeldans. Hoe 't zij, het medegedeelde leert ons, dat het volksbijgeloof ten platten lande nog lang niet is uitgeroeid. Laat ons hopen, dat eens door een meer algemeen en helder onderwijs en door bekendheid met de resultaten der wetenschap alle nevelen der superstitie van de aarde verdwij nen zullen Verder schrijft Dr. Janssen: "Men zegt dat toovenaars door dit poeder de room van de melk halen. Om hun dit te beletten, werpt men telkens na het melken, van de versche melk één pint in het heimelijke gemak (toilet): voor het karnen schrijft men met krijt een kruis onder aan den bodem der karn; bovendien op alle toegangen naar de kam plaats, als op de binnenzijde der deuren, ramen, enz. Een informant uit Grijpskerke meldt: "Over de poeder van sympathie had ik alhier nog weinig hooren spreken, doch bij navraag deed men mij daarvan het volgende verhaal: "Een persoon, R. genaamd, nog hier woonachtig, had het onge luk door koek-kappen*zijne hand aanmerkelijk te kwetsen. L.v.O., die daar bij stond, verzeker de hem eene spoedige genezing door poeder van sympathie. Hij nam nu met een doekje eenig bloed van de wond met zich, en R. moest den volgenden dag maar eens naar O(ostkapelle), eene naburige gemeente, bij hem komen, om de wond te laten zien. R. ging op den bepaalden tijd, en L. beval hem toen om den eerstvol- genden nacht terug te keeren. R. verklaarde zich daartoe ongezind, waarop hem werd toegevoegd: "Gij zult toch wel komen?En R. ging er in de nacht heen: want eene verschrikkelijke pijn deed hem er naar toe. L. stond hem lagchende op te wachten, en gaf nu de verzekering van eene spoedige genezing, die daarna dan ook volgde. Die hevige pijn had plaats gegrepen, omdat L. voorde aardigheid het bebloede doekje op eene vochtige plaats had gelegd in plaats van het droog te houden. Gelijke vertellingen heb ik gehoord aangaande kiespijn Verder vertelt dezelfde informant, dat hij nog twee personen gekend heeft, die het bewuste poeder konden maken. Maar helaas waren ze al overleden. Hij schrijft: "Een van hen had des wege schriftelijke aanwijzingen in zijn bezit gehad. Ik vernam er naar bij zijnen zoon, van wien ik ten antwoord ontving: "Vader had eenigen tijd voor zijnen dood die papieren verbrand, uit vreeze, dat ze misschien in handen zouden komen van iemand, die er kwaad gebruik van zou maken Een Biggekerkse informant meldt: "Aan het gebruik van sympathiepoeder wordt algemeen stellig geloofd, en (men) houdt het voor zeker dat men zich door dit poeder onzigtbaar kan maken, dan allerlei zaken kan uitrigten en anderen allerlei kwellingen kan aandoen, zon dergevaar te loopen van door iemand persoon lijk gezien te worden, dan alleen door hem die mede de kunst verstaat om het gebruik van dit poeder toe te passen Een informant uit Veere schrijft: "Al mijn nasporingen omtrent hen, die poeder van sym pathie verkoopen zouden, zijn vruchteloos ge weest. Ofschoon men het er stellig voor houdt, dat sommige apothekers ze leveren, wist nie mand den naam of de woonplaats der verkoopers te noemen Weer een ander meldt: "De poeder van sympa thie kent ieder, althans bij naam. Daarvan verhaalt men, dat ze bij sommige apothekers verkrijgbaar is, maar dat de meeste toovenaars ze erven van hunne vaders of moeders, die deze kunst ook verstonden De apotheker J.J. van der Harst schreef ook aan Dr. De Man dat hij degene die om dit poeder kwam, altijd op andere gedachten pro beerde te brengen. Hij schreef dat hij het poeder aan mensen leverde "Voor het niet scheiden der melk, het langer dan gewoonlijk moeten karnen, door bijzondere omstandigheden veroorzaakt (misschien door het vijandig inwerpen van stukjes suiker), maar als geheimzinnige tegen werking beschouwt, werd dat poeder met of zonder zuringzout op de trappen der kelder gespreid en gaf goede resultaten getuige de van tijd tot tijd herhaalde inslag van gemelde. Het 22

de Wete | 1994 | | pagina 24