HOE GILLIS PIETER WIJNMALEN BURGEMEESTER VAN VEERE WERD weghalen der boter (zonder koopmanschap), waartegen elke redenering door tal van voorbeel den wordt krachteloos gemaaktelk geneesmid del tot zuivering wordt geweigerd, vond soms probaat in dat poeder of door duivelsdrek - de booze geest verbranding is het ultimatum. Onlangs, het is circa twee maanden geleden, kwam op Zondag tot mij een bejaarde boer met twee jongens van om en bij de 20 jaar, om vier stuivers Zwarte kunstpoeder, het poeder te halen, en in kleine dozes afteleveren, gaf niets bijzonders dan de opmerking der eenen jongen dat hetgeen zwart poeder was, de oude Mentor stelde hem gerust, zeggende dat het alleen de naam was, maar dat het juist was zoo als hij verlangde. Hij had bij drie apothekers geweest, een kende het we! maar mogt het niet ver- koopen - een ander zeide dat het niet bestond, bij een derde was hij door allen uit gelagchen. Veertien dagen later kwam een der jongens nog voor twintig cents halen - en op mijne vraag waarvoor hij dat moest gebruiken, ontving ik tot antwoord, het moest dienen om afgekeurd te worden voor de militie, den anderen had daar door een laag nummer getrokken! Een gist- bode* te Westkapelle, Hubregtsen genaamd, in de wandeling alleen bekend onder de bijnaam Koegeltje, waartoe zijn gebogen bijna ronde gestalte waarlijk eenige aanleiding scheen gege ven te hebben, wilde voor eenigen tijd eene leening sluiten van een daalder, om zoo als hij verklaarde eene(n) geestbezweerder in Vlissin- gen te betalen, zijne dochter had lang gekwollen* en den doctoor kon haar niet helpen - zoodat hij op aanraden van buren besloten had tot bovenstaande zijne toevlucht te nemen; die vent had alles gezeid zooals zun dochter was, en dat ze betooverd was, en moest voorlopig geld hebben Eenige tijd later kwam hij nog om zwarte poeijer om op haar bed te strooijen -zijn eigen (kort daarna) overlijden stelde mij buiten gelegenheid de familie naar de lijderes te vragen Ik kom uit hetgeen apotheker Van der Harst aan Dr. De Man vertelde niet te weten welke kruiden hij voor het poeder gebruikte. Beroeps geheim misschien? Dr. De Man denkt aan gedroogde poeder van doornappels (Datura stramonium) of belladonna- bessen, ook weldoodkruid of wolfskers (Atropa belladonna) genoemd. Jan Vader (1875-1966) daarentegen heeft het over gedroogde poeder van de wolfsmelk (Eu phorbia). Kortom, dit blijft voorlopig een vraag teken. Tenslotte kom ik tot de conclusie dat het gebruik van het wondermiddel, zoals de uitvin der Kenelm Digby het bedoelde, in alle voor beelden niet aan bod is gekomen. Koek-kappen: Was een kermisvermaak. Men moest met een bijleen taaie koek in stukken slaan. Er werden hiervoor verschillende soorten bijlen gebruikt. Gistbode: De bode, die de gist van de Middelburgse bierbrouwerij haalde en naar de bakkers in de dorpen bracht. Gekwollen: geleden, een kwaal gehad. Geraadpleegde boeken: - Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Encyclopedie van Zeeland, deel III, Middelburg, 1984. - Dr. P.J. Meertens, Een Zeeuwse volkskundige enquête uit 1860, Amsterdam, 1961. - H.Q. Janssen, De Oude Tijd. 1 (Volksgeloof), 1869. F. v.d. Driest Voor het volgende waar gebeurde verhaal moe ten we ons even buiten ons eigen heem begeven. We gaan naar de stad Utrecht in het jaar 1880. Dus ten tijde dat Willem III de scepter over ons land zwaaide. Al sinds mensenheugenis was Utrecht een garnizoensplaats en zag je dagelijks de troepen door de stad marcheren. Een van de kapiteins bij het leger was Gillis Pieter Wijnmalen, die een uitstekende staat van dienst had en zeer gewaardeerd werd voor de wijze waarop hij de recruten opleidde. Echter op zekere dag maakte hij een grote fout 23

de Wete | 1994 | | pagina 25