I? die voor hem grote gevolgen zou hebben. Toen hij zijn troep op de Maliebaan liet excer- ceren sloeg hij geen acht op de passerende rijtui gen, maar concentreerde zich volledig op de excercitie-oefening, want de soldaten moesten keurig in het gelid lopen. Daardoor had hij niet gezien, dat in een van de passerende koetsen Willem III zat. Hij liet zijn troep rustig door- excerceren. Toegegeven, de koninklijke rijtuigen waren in die dagen nog moeilijk te herkennen omdat de koetsier en de palfreniers nog niet de nestels droegen die hen van anderen moesten onder scheiden, doch een ervaren kapitein als Wijnma len had zulks toch moeten zien. De koning liet dan ook terstond zijn koets stoppen en ontbood Wijnmalen bij zich om hem op een niet mis te verstane wijze de les te lezen. Wijnmalen verontschuldigde zich, betogend dat hij het koninklijk rijtuig niet had kunnen her kennen. Toen deze verontschuldiging niet werd aanvaard en de koning voortging van zijn onge noegen blijk te geven, stak de kapitein zijn degen in de klei van de Maliebaan, zeggend: "Sire, het bevel is aan U". Hij ging hierop heen, de koning in een vrij lastig parket achterlatend. Koning Willem 111 nam de zaken echter nogal sportief op, ontbood de kapitein de volgende dag ten paleize en zei tot hem: "U zult wel begrijpen kapitein, dat U na het incident van gisteren niet in de dienst gehandhaafd kunt blijven. Maar wat zoudt U ervan zeggen, wan neer U burgemeester van Veere werd? Gaat U dus maar naar Veere en zegt U daar maar: de complimenten van de Markies van Veere (dat was de koning zelf), en hier is de nieuwe burgemeester". Kapitein Wijnmalen koos eieren voor zijn geld en deed wat hem gezegd was. Gedurende vele jaren (1 januari 1881 - 9 april 1888) was hij burgemeester van Veere, en wanneer hij voor een moeilijkheid stond, aar zelde hij niet een beroep op de Koning te doen. Zo heeft de stad aan hem te danken dat de beroemde beker van Maximiliaan van Bour- U.< at - ■«SUV?' Beker Maximiliaan van Bourgondië gondië in Veere behouden is kunnen blijven, nadat de raad tot tweemaal toe, met meerder heid van stemmen, een voorstel had aangeno men om dit kostbare bezit voor een aanzienlijk bedrag te verkopen. Nu nog herinnert de voormalige openbare school in Veere aan burgemeester Wijnmalen, die op 20 april 1883 de eerste steen hiervoor heeft gelegd. J.H. Midavaine 24

de Wete | 1994 | | pagina 26