/6 qV LAAT HET DE WETE WETEN (vervolg van pag. 17) Priester tot opzichteres voor de vrouwen be noemd en H. Izebout tot opzichter voor de mannen. Deze benoemingen verklaren ook de aanwe zigheid van de twee woonvertrekken. Op 4 november 1879 werd het verbouwde huis in gebruik genomen, in aanwezigheid van de kerkeraad, de kerkvoogdij, de opzichter, de opzichteres en de bewoners. De plaatselijke predikant Ds. Knottenbeld opende de bijeen komst en hield een toespraak naar aanleiding van Ps. 127 vers 1-3. In zijn toespraak maande hij de huisgenoten dankbaarheid te tonen en eensgezind te zijn. Ook werd het Huisreglement voorgelezen. Er werd een gezamenlijke maaltijd genoten, waarna nog vele goede woorden wer den gesproken. In het Huisreglement stonden o.a. de volgende instrukties: De etensuren zij n: in de winter 's morgens 8 uur, 's avonds 7 uur, 's middags 12 uur. In de zomer 's morgens 7 uur, 's avonds 8 uur, 's middags 12 uur. De opzichter moest aan tafel voorgaan en uit de Huisbijbel lezen. Ook werd hij verplicht de geldelijke verdiensten van hen die af en toe nog werken te innen en hiervan rekening en verant woording te doen bij de diakenen. Tegen dit laatste zag hij erg op, omdat hij al 79 jaar en 3 maanden oud was. De armvaders (diakenen) zegden hem toe hier bij te willen helpen. Alles moest in die tijd zo zuinig mogelijk gebeuren. Toch werden een tweepersoons en zes eenpersoons ledikanten aangeschaft met bijbe horende bedden en dekens. De rekening over 1879 zag er als volgt uit: Ontvangsten2662,535 Uitgaven2233,80° Saldo428.73- In 1925 is het Armenhuis nogmaals verbouwd en met Pinksteren van dat jaar weer in gebruik genomen. Echter niet meer als Armenhuis, maar als Verenigingsgebouw, waarin tevens een conciërgewoning. De toenmalige predikant, Ds. Van Willens- waard, schonk een bord met het wapen van Souburg en daaronder de naam Concordia. Waar de bewoners bleven? Men vertelde mij, dat er nog één persoon was overgebleven en die kreeg huisvesting bij een lid van de kerkeraad. In Concordia vergaderden o.a. verschillende jeugdverenigingen. Dat is zo gebleven tot 1986. Toen werd achter de kerk het kerkelij k centrum De Ark gebouwd, waarvoor mevrouw Cladder op 26-9-1986 de eerste steen legde. De officiële opening vond plaats op 28-11- 1987. Concordia is daarna verkocht aan de concierge, die tevens koster is. W. Sinke Via mevrouw van Waarden-Koets van het Ge meente-archief te Middelburg ontvingen we de hierbij geplaatste foto. Deze werd haar toege zonden door mevrouw P.L. Beenen-Tazelaar uit Wassenaar De foto toont het Middelburgse stadhuis. Uit de ramen hangen donkere (zwarte? oranje?) wimpels met kwasten. Zij vroeg zich af ter gelegenheid waarvan die wimpels waren uitgehangen. De foto komt uit een serie die door haar neef zijn gemaakt tijdens een logeerpartij bij haar ouders, de fam. Tazelaar-Louwerse die in Mid delburg woonden, Wal 44. Gezien andere foto's uit de serie zullen ze in de 25

de Wete | 1994 | | pagina 27