OUDE WETES TE KOOP In de kijkkasten of met de toverlantaarns kon men plaatjes bekijken, zoals de "Constelijken tempel van den koning Salomon", "de koning van Denemarken", de "Berugten Zeeheld Pau- lus Jonas", "den brand van 't Schouwburg" en 't landt van Palestina". Dit is zomaar een greep uit het gebodene. Per jaar kon het aantal attrakties echter sterk ver schillen. Er waren er nooit meer dan vijf; in 1772 was er zelfs geen enkele kermisattraktie in Veere geweest. De sfeer in de stad werd nog verhoogd door de aanwezigheid van verscheidene muzikanten, die in de kroegen en herbergen hun muziek ten gehore brachten. De meest gebruikte instru menten waren de viool en het draaiorgel. Daarnaast bespeelde de stadsbeiaardier dagelijks tussen twaalf en één uur het carillon van de stadhuistoren. liteit in de stad in deze week zo toenam, dat het stadsbestuur zich genoodzaakt voelde de ker mis voorgoed af te schaffen. Nog even zou de kermis herleven, toen men in 1931 weer besloot ze te houden, echter zonder jaarmarkt. Het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog heeft aan deze terugkerende traditie een einde gemaakt en sinds die tijd is er tot op de dag van vandaag nooit meer een kermis of jaarmarkt in Veere gehouden. Geraadpleegde bronnen: De laatste honderd jaar van de Veerse kermis, 1770- 1871. door Peter Geschiere (dec. 1986). RAZ Handschriftenverzameling (33.1): nr. 939-945. J.H. Midavaine In 1747 werden er geen violen op de kermis toegelaten en werd het de wafel- en koekverko- pers verboden om 's avonds na tien uur nog te bakken. Behalve dat men weer eens bijzondere dingen kon aanschaffen op de vrije jaarmarkt, was er nog een reden waarom sommige Verenaren naar de komst van deze dagen uitzagen. Dat waren de mensen met kwalen, die door de plaatselijke heelmeesters niet genezen konden worden. Op de jaarmarkt werden althans tot aan de 18e eeuwkwakzalvers, olie-enzalfver- kopers toegelaten. Aan dit alles is in 1871 een einde gekomen, toen vanwege overmatig alcoholgebruik de crimina Later ontvingen we nog een derde reaktie van de heer M. Bimmel uit Oostkapelle. Hij geeft hierbij door wat er in het boekje "Oostkapelle in woord en beeld" staat: De Kermis waarvan hierboven gesproken wordt bestond slechts in gaaischieten, ringrijden en dergelijke vermakelijkheden. Zij werden gehou den op den tweeden en derden Pinksterdag. Bij Raadsbesluit van 14 mei 1888 werd besloten dat op den tweeden Pinksterdag geen gelegen heid meer zou gegeven worden tot het houden der zogenaamde kermis, en bij besluit van 23 april 1919 werd ze officieel geheel afgeschaft. Gedurende een half jaar zullen er op de bijeenkomsten oude Wetes te koop worden aangeboden. Kijkt u eens in uw eigen voorraad, of u nog iets mist! Er is ook nog een beperkt aantal complete jaargangen verkrijgbaar, maar haast u, want OP OP! Prijs/ 1,00 per stuk 2,50 per drie ƒ3,00 per jaar 32

de Wete | 1994 | | pagina 34