EEN WANDELING DOOR HET VEERSE BOS Zoals u weet is het Veerse bos een indirect gevolg van de inundatie in 1944. Ons Walcherse landschap was totaal vernield door het zeewater. De eens zo geroemde tuin van Zeeland was één troosteloze dode puinhoop. Om het Walcherse landschap weer nieuw élan te geven werden de "snelcommissie Walcheren" en een ruilverkavelingscommissie in het leven ge roepen. Deze commissies moesten een ruilver kavelingsplan opstellen en uitvoeren. Door dit plan was er geen plaats meer voor meidoorn struweel als afscheiding van o.a. weidepercelen. Dit gemis werd gecompenseerd door bij de door- braakkreken grote stukken landbouwgrond in te planten met bomen. We hebben het dan over Rammekenshoek, Nollebos, het bos bij de kreken in Westkapelle en het Veerse bos. ten. Derhalve staan zij op de rode lijst van bedreigde planten en dieren. Wellicht dat wij tijdens onze wandeling hier het een en ander van kunnen waarnemen. Hiervan is het Nollebos bij Vlissingen gefinan- cieerd door particulieren. Deze giften werden ingezameld door de stichting "Nieuw Walche ren". Onder het motto "plant een boom op Walcheren" kon men voor/2,50 meedoen en je kreeg een bewijs van inplant thuisgestuurd. Of het Veerse bos ook op deze manier gefinan- cieerd is, is mij niet bekend. Als we de infopanelen van Staatsbosbeheer moeten geloven is het bos in 1945 ingeplant. Dit kunt u gerust in twijfel trekken. Het is beslist later geweest. Walcheren was in 1945 amper droog. Het dijkgat Rammekens werd pas op 27 januari 1946 gedicht. Toen restte alleen een zilte moddervlakte. Voordat deze ingeplant was zijn we dan al enkele jaren verder. Het veerse bos is volgens mij omstreeks 1948 ingeplant naar een ontwerp van N.M. de Jonge, landschapsarchitect bij Staatsbosbeheer. Als u op 1 juni de Kraaienestweg nadert, ziet u ter hoogte van het café-restaurant "De Water- herberg" een veelkleurig monument dat ons aan de doorbraak herinnert. In het monument kunt u een huis herkennen dat door de golven wordt omspoeld. Het Veerse bos omvat een gebied van ongeveer 50 ha. Het heeft naast grote waterpartijen ook aardige bospercelen. Deze zijn ingeplant met o.a. beuk, eik, esdoorn, iep, els en es. In deze bospercelen komen diverse planten en dieren voor. Sommigen behoren tot de zeldzame soor Grote Keverorchis Met een beetje geluk horen we de nachtegaal. De wielewaal is soms ook nog wel te verleiden tot het zingen van zijn lied. Mochten de vogels hun lied niet laten horen dan kunnen we ons altijd nog concentreren op de orchideeën die in dit gebied voorkomen. 33 'oso vt Tto

de Wete | 1994 | | pagina 35