AANKONDIGINGEN EN MEDEDELINGEN Aan de oevers van het water staan brede rietkragen die broedgelegenheid bieden aan o.a. karakiet, fuut en knobbelzwaan. Mogelijk kun nen we ook nog genieten van de vleermuizen. Graag tot ziens op 1 juni zodat u met eigen ogen kunt aanschouwen hoe het Veerse bos zich ontwikkeld heeft tot een schitterend natuur gebied. Uw gids: Henk Remijn Jaarvergadering Heemkundige Kring Walcheren: Datum: Woensdag 27 april 1994. Plaats: Hof van Walcheren te Koudekerke. Aaanvang: 20.00 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen jaarvergadering 1993, gepubli ceerd in "De Wete" van juli 1993. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslagen 1993: a. Jaarverslag secretaresse. b. Jaarverslag penningmeester. 5. Verslag kascommissie. 6. Begroting 1994. 7. Beleid bestuur. 8. Verkiezing bestuursleden: a. Aftredend en terstond herkiesbaar: De heer A.H. van Dijk. De heer Van Dijk is tussentijds be noemd in 1993 i.p.v. de heer M.P. de Ridder, die in 1994 aftredend zou zijn. Het bestuur stelt voor hem opnieuw te benoemen. b. Aftredend en statutair niet herkiesbaar: De heer L.D. de Vlieger. c. Aftredend en niet herkiesbaar: Mevr. H.J. Kruse-Ter Avest. Door het aftreden van de heer De Vlieger en mevrouw Kruse ontstaan er twee va catures in het bestuur. Het bestuur stelt voor in deze vacatures te benoemende heren A.P. de Klerk en K.J. Leeftink, beiden te Middelburg. Volgens Artikel 13 van de Statuten kun nen namen van andere kandidaten tot twee maal vierentwintig uur voor aanvang van dejaarvergadering schriftelijk worden ingediend bij de secretaresse. Een zodanige voordracht dient voorzien te zijn van de namen en handtekeningen van tenminste tien stemgerechtigde leden, alsmede van een bereidverklaring van de voorgestelde kandidaat c.q. kandidaten. 9. Benoeming kascommissie. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Zoals gebruikelijk wordt het tweede gedeelte van deze avond gevuld met een lezing en wel door de heer P. Blom, gemeentearchivaris van Veere. Zijn onderwerp is: Reddingswezen op Walcheren in de negentiende en twintigste eeuw. In een tijd dat er nog geen georganiseerd red dingswezen bestond hing het leven van een schipbreukeling af van de goedwillendheid van de kustbevolking. Het kwam voor dat in nood verkerende schepen moedwillig op de verrader lijke kust werden gelokt. Dat niet iedereen deze kwalijke praktijken aanhing, bewees bijvoor beeld de in Veere geboren loods Frans Naere- bout die in 1779 zevenentachtig opvarenden van een Oost-Indiëvaarder redde. In 1824 wer den kort achter elkaar in Amsterdam en Rot terdam reddingsmaatschappijen opgericht. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen (ZHMRS) te Rot terdam had het kustgebied ten zuiden van Sche- veningen als werkterrein. Haar doel was om plaatsen langs de vaderlandse kust te voorzien van deugdelijke reddingsmiddelen. Peter Blom, thans gemeentearchivaris van Vee re, heeft in 1984 als stagiair bij het Rotterdams gemeentearchief het ZHMRS-archief geïnven tariseerd. In de lezing zal hij een schets geven van de geschiedenis van het reddingswezen langs de Walcherse kust. bestuur AKTIVITEITEN 27 april 1994 Als altijd houden we in april onze jaarvergade ring. Voor de agenda en nadere gegevens daar over verwijzen we u naar elders in dit nummer. 34

de Wete | 1994 | | pagina 36