WETENSWAARDIGHEDEN VAN DE REDAKTIE Begin november van dit jaar herdenkt Walche ren het feit dat het 50 jaar geleden werd bevrijd. Bij deze gebeurtenis is ook onze Kring betrok ken. In 1987 hebben wij samen met de Heem kundige Kring De Bevelanden het initiatief genomen naar idee van mr. G. Forbes, Canadees oud-strijder tot het oprichten van het "Sloe- dam"-monument. Van die tijd af zijn we daar steeds aanwezig bij de herdenking van de gevallenen op 4 mei (wie a zegt, moet ook b zeggen!). Onze oud-secretaris, destijds secretaris van het Comité Canadees Monument Sloedam, J. den Hollander, is door de Burgemeester van Arne- muiden gevraagd zitting te nemen in de werk groep die de herdenking op de Sloedam op 5 november a.s. aan het voorbereiden is. Ook ons lid F. de Nooijer - die jaarlijks de bijeenkomst in Arnemuiden van de Schotse oud-strijders orga niseert - is lid van deze werkgroep. Op die vijfde november wordt - lokaal en cen traal - door middel van een herdenkingsdienst in de St. Jacobskerk in Vlissingen - de herden king gehouden. Wat de Sloedam betreft (daar zijn we als Kring het meest bij betrokken): bij de herdenking zal in ieder geval een erewacht van het Korps Com mandotroepen en een Militaire Kapel aanwezig zijn. Vanzelfsprekend wordt gerekend op een aantal oud-strijders, zowel Schotten als Cana dezen. Mogelijk zijn er ook een aantal "hoge" gasten te verwachten. Wie allemaal komen is nu nog niet met zekerheid te zeggen. De werkgroep streeft ernaar om met name de Arnemuidense burgers aktief bij het gebeuren te betrekken. Waarom wordt dit nu reeds onder uw aandacht gebracht? De lokale en centrale herdenking van Walche- rens bevrijding in 1944 zal een groots gebeuren worden. In het middelpunt staan de bevrijders. Wellicht zal voor hen enkele dagen gastvrijheid in uw huis worden gevraagd. De werkgroep "Arnemuiden" zal dat zeker moeten doen voor de eventuele Canadese oud-strijders. Hoeveel dat er zijn weten we nog niet. Vast staat dat ze waarschijnlijk niet in Arnemuiden kunnen wor den ondergebracht, aangezien daar de Schotse oud-strijders al onderdak vinden. U weet er nu al wat van, kunt er vast eens over nadenken en er aan wennen dat er straks een beroep op uw gastvrijheid zal worden gedaan. het bestuur Hoe groot onze lezerskring is, is moeilijk na te gaan. Er worden circa 1800 Wetes gedrukt. Elk lid van de Heemkundige Kring Walcheren krijgt een Wete. Een aantal ligt ter inzage in openbare instellingen en heel wat leden geven hun exemplaar ter lezing door aan anderen. Ook de redaktie van de P.Z.C. behoort tot onze lezerskring. In het verleden hebben we dat verschillende keren geconstateerd. Er werd, onder bronvermelding, uit de Wete geciteerd. We voelden ons dan best gevleid. Zo ijdel zijn we ook wel! Groot was echter onze verbazing toen drie dagen na het verschijnen van de Wete van januari 1994 in de P.Z.C. een artikel stond over een bijzonder raam dat in het bezit is van de fam. Davidse. Een beslist lezenswaardig ver haal, maar wel een verhaal dat Frans Broeksma uit de doeken had gedaan in genoemde Wete. De schrijver was beslist teleurgesteld over het feit, dat dat is gebeurd zonder vermelding van bron of auteur en dat letterlijk overgenomen zinnen uit hun verband waren gerukt of in andere volgorde waren geplaatst. Als redaktie kunnen we zijn gevoelens heel goed begrijpen. Verbazing en teleurstelling, ook van onze kant! Wij dachten dat bronvermelding usance was in de journalistieke wereld. Tussen de "grote jon gens" zijn wij maar een kleintje en mogelijk gelden dan andere regels. Waar we deze keer ook moeite mee hebben is het feit dat Peter Sijnke heeft gemeend te moeten stoppen met zijn bijdragen voor de rubriek 'k eleze. Het is echter spijt in een heel andere betekenis. We zullen zijn regelmatige en gedegen bijdragen voor deze rubriek erg missen. Elders in deze Wete geeft hij zelf weer wat zijn beweegredenen zijn geweest om er mee te stoppen. We hebben daar alle begrip voor.

de Wete | 1994 | | pagina 3