:4 beelden en altaren van een inheems-Romeinse godin, die al sinds de prehistorische tijd vereerd moet zijn en waarvan buiten Zeeland geen vondsten bekend zijn. Haar kleding is niet- Romeins en doet denken aan de plaatselijke klederdracht. De votiefaltaren vermelden de namen van de schenkers, hun woonplaats en vaak hun beroep. Eén woonplaats, Ganuenta genaamd, wijst op een Zeeuwse lokatie in de nabijheid van Co- lijnsplaat. Als dank voor bescherming en ge slaagde transakties schonken handelaren deze altaren aan de godin. In 1970 en '71 halen vissers daar een aantal relicten boven water. In het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden en in het Zeeuws Museum te Middelburg zijn nog enkele Nehalennia-altaren te zien. Van militaire verdedigingswerken uit de Ro meinse tijd zijn weinig resten teruggevonden. Aan de hand van de vondst van Romeinse dak pannen heeft men enkele vestingen (castella) kunnen situeren. Fort den Haak is er een voor beeld van. Bij Goedereede en in de Roompot (Romanorum Portus) zou eveneens zo'n vesting gelegen hebben. Een militaire versterking bezat ook Aardenburg, waarvan de resten door pro vinciaal archeoloog Trimpe Burger werden blootgelegd. Door invallen van noordelijke Germaanse stam men en nieuwe overstromingen door de zee verdween de Romeinse invloed tegen het eind van de derde eeuw uit onze streken. Na de pauze werden heel wat vragen op Tiny Polderman afgevuurd en door haar beantwoord. Een aan vulling vanuit de zaal kwam van de heer A. Leer die in 1937 getuige was van het opvissen van Nehalenniaresten. Al met al een boeiende, druk bezochte bijeenkomst. R. Rauwe-Labruyere Situatiekaartje Zeeland in de Romeinse tijd met vermoedelijke loop van de Schelde. 3

de Wete | 1994 | | pagina 5