Hij was schepen en raad van Middelburg. Als man van stand, en als zeventiende-eeuwse intel lectueel, hield hij zich natuurlijk bezig met kunsten en wetenschappen. Hij bezat vele boe ken op dit gebied, die hij bij zijn dood naliet aan de universiteit van Franeker. Verder reisde hij veel. In Genève heeft hij enige ontmoetingen gehad met Constantijn Huygens, toen beiden op bezoek waren bij voorname families daar. Deze reizen maakten vermoede lijk deel uit van zijn "Grand Tour", een reis, die jongelieden uit de hoogste standen toentertijd maakten als afsluiting van hun opvoeding. Van alle eigenaren heeft Johan Honingh het sterkst zijn stempel op Steenhove gedrukt. De tuinaanleg van ca. 1670 tot 1692 In de Chronyk van Zeeland van Mattheus Smallegange uit 1696 is een grote vogelvlucht plaat van Steenhove opgenomen6. Bij verge lijking met de gravure in Speculum Zelanditc valt onmiddellijk op, dat de tuin is vergroot. Het huis is symmetrisch gemaakt en voorzien van een hoge (verhoogde) toren. Aan de weg sluit een hoge muur het voorplein af. Tot dit plein wordt toegang verleend door een fraaie stenen poort. Deze is gebouwd in de toen gangbare klassicistische stijl en bestond moge lijk geheel uit arduinsteen. Een nauwkeurige afbeelding van deze poort had opgenomen moeten worden in het boek van Van Alkemade en Van der Schelling, maar deze tekening is slechts in grote lijnen met potlood geschetst7. De Chronyk geeft een beschrijving van de buitenplaats, waarvan hier een fragment: "Dit Lusthuis is van dezen voornoemden Edelen Ge- strengen Heer tot den tegenwoordigen Stand gebracht, daer in zijnde verscheide schoone Kameren, en aensienlijke vertrecken, tot 16 in 't getal, waer aen een seer fraeyen hoogen Tooren gebout staet, voorsien van een treflijk Uurwerk, slaende klok, en wijser, met de groote Klok van 3. Vogelvluchtafbeelding van de tuin van Steenhove, 1684. Gravure in de Cronyk van Zeeland. Rijksarch. Zld. Zei. III. 2:165. 6

de Wete | 1994 | | pagina 8