Haag te proberen. Hij werd zonder problemen toegelaten en korte tijd later ontmoette hij er Anton Pieck, waarmee een vriendschap voor het leven ontstond. Hij bleef echter niet lang in Den Haag; zijn hart trok toch naar Zeeland. In 1918 kreeg hij een betrekking aan de Vakschool in Goes. In zijn vrije tijd leerde hij zichzelf een oude druktechniek aan: de houtsnijkunst. Juist met deze houtsneden heeft hij destijds enige bekendheid verworven. In de Zeeuwse natuur vond hij zijn belangrijkste inspiratiebron; naturalisme en symbolisme speelden in dit werk een belangrijke rol. Door de vereenvoudigde en contrastrijke teke ning die voor een houtsnede nodig is, kreeg het beeld een krachtige uitdrukking. Grote kerk te Veere Oudere lezers van "de Wete" hebben wellicht voor het eerst met Johan Melse kennis gemaakt tijdens het leesonderricht in het lager onderwijs. Een veel gebruikte serie leesboekjes, onder de titel "Nederlandsche Volkskunde", met teksten van o.a. prof. Waterink en Anne de Vries, is namelijk door Melse van illustraties voorzien. De houtsnijtechniek die hij hiervoor koos, oogstte veel lovende kritieken. Daarnaast zijn veel van Melses werkjes verschenen in het chris telijke gezinsblad Pniël. Hij voorzag de prentjes soms van devote teksten waarin hij nadruk legde op de eenheid en de gemeenschappelijke oorprong der kerken. Hout- en linosneden met dergelijke religieuze bespiegelingen vonden gre tig aftrek onder mensen die b.v. in geestelijke nood verkeerden. Op het eind van zijn leven is Melse teruggekeerd naar de schildertechniek; zijn gezichtsvermogen ging echter zodanig achteruit dat zijn laatste werken helaas gekenmerkt worden door een detonerend kleurgebruik. Johan Melse overleed in 1968. Uitgeverij De Koperen Tuin heeft met "Stilte over Zeeland" wederom een fraai uitgevoerd boek het licht doen zien, dat kwalitatief gezien nauwelijks meer te overtreffen lijkt. Het is daar om jammer dat de afbeeldingen van de schilde rijen waar Melse zich op latere leeftijd op had toegelegd, veel aan kwaliteit te wensen overlaten. De auteur en samensteller Jan Bruijns heeft in dit boek een persoonlijke betrokkenheid bij de familie Melse aan de dag gelegd; de tekst wordt sterk verlevendigd door de jeugdherinneringen van de kinderen van de kunstenaar. De pogingen van de auteur om Melses werk aan de vergetelheid te ontrukken hebben zelfs gere sulteerd in het voornemen de "Zeeuwse trek paarden" van Melse sterk uitvergroot op een Goese blinde muur aan te brengen. Dit met behulp van zowel het geld van de Culturele prijs die de schrijver en uitgever onlangs van de gemeente Goes in ontvangst heeft mogen nemen, als de expertise van Melses voormalige Vakschool te Goes! Een prijzens waardig initiatief. - Stilte over Zeeland. De wereld van Johan Melse door Jan Bruijns. Uitgeverij De Koperen Tuin, Goes 1994, 48 pp,/ 24,90. De markante persoonlijkheid van de Vlissingse burgemeester Van Woelderen hoeft natuurlijk niet aan de vergetelheid ontrukt te worden: de afgelopen halve eeuw is hij volop in de belang stelling blijven staan. Onder andere door de herinneringen die zijn dochter Helene te boek heeft gesteld, heeft dit recentelijk tot een hausse in het "Van Woelderen-gevoel" geleid (op 18 28

de Wete | 1994 | | pagina 30