ANGSTIGE UREN IN MIDDELBURG De Tweede Wereldoorlog heb ik als kind op Walcheren doorgebracht. Tot 24 april 1942 was ik in Vlissingen en daarna tot begin 1946 in Middelburg. Een trauma heb ik er niet aan overgehouden. Het is wel een niet uit te wissen ervaring in mijn leven geweest. Kinderen leefden in die periode toch vrij onbezorgd; er was veel te beleven en angst kende je niet oftoch wel? Als ik eerlijk mag zijn: tijdens de oorlog waren er zeker momenten waarin ik doodsbang ben geweest. Dat is onder andere het geval in september en oktober 1944, toen een geallieerd vliegtuig aanvallen op Middelburg uitvoerde. Geduren de korte of lange tijd vloog een vliegtuig op geringe hoogte over de stad en wierp één of meerdere bommen af. Tijdens zulke nachtelijke uren heerste in ons gezin een angstige spanning. Zodra we het vlieg tuig hoorden, sprongen we uit bed en namen geheel of gedeeltelijk gekleedplaats in de w.c. onder de trap of in de woonkamer. Als dat 'kreng', zoals mijn vader het noemde, laag over onze omgeving vloog, had ik van angst wel onder de tafel willen kruipen. De emoties liepen soms hoog op. Mijn vader vloekte en mijn moeder kreeg soms lachbuien van de zenuwen. Een situatie die nog altijd in mijn herinneringen gegrift staat. De kwelling duurde meestal één a anderhalf uur. Was de bom eenmaal gevallen dan was het afgelopen. We haalden opgelucht adem, blij dat we gespaard waren en gingen terug in bed om nog wat te slapen. Waar de bom gevallen was, wist je nog niet, dat hoorde je meestal de volgende ochtend. De eerste van die reeks aanvallen deed zich voor in de nacht van 16 op 17 september 1944 en was snel voorbij. Ik woonde in de Leliestiaat en lag in bed. Ik schrok wakker van een laagvliegend vliegtuig Plotseling een hevige knal, glas gerinkel, daarna wegstervend vlieggeluid. We sprongen uit bed en hoorden rumoer in de buurt. Ondanks de avondklok liepen tussen de Leliestraat en de Meidoornlaan toch enkele mensen buiten. Wat was er gebeurd? Op het Gemeentelijk Sport terrein aan de Nadorst was een bom gevallen, die in de omgeving schade had aangericht. Bij ons thuis was een ruit van de achterkamerdeur door een steen versplinterd, andere huizen hadden glas- en/of dakpanschade. Slachtoffers waren er gelukkig niet gevallen. Naar de oorzaak konden we slechts gissen. In die dagen stond langs de rand van het sportter rein een Duitse radiowagen, maar of die het doelwit is geweest, weet ik niet. Wat is over dit bombardement in de Middel- burghse archieven te vinden? Het politienacht- rapport van 16/17 september 1944 maakt er geen melding van. Wel kwam ik een summiere vermelding tegen in het "Dagelijks overzicht, aantekeningen van brandwachten met meldingen". Een logboek, veelal met potlood bijgehouden. Zaterdag 16 September 1944 Wacht van 22-8 uur. LBD /Luchtbeschermingsdienst) bericht dat er in Gemeente Middelburg een bom gevallen is om 1 uur Tot zover dit incident. Slechter liep het af bij de tweede aanval in de nacht van 7 op 8 oktober 1944. Uit het Politie- nachtrapport van die datum citeer ik: Te omstreeks 22 uur cirkelde(n) een(ige) vliegtuigen boven de stad en zijn op eenige stads gedeelten bommen gevallen, t.w. Pijp straat, hoek Vlissingsche brug - Teerpakhuizenstraat en op een weiland tusschen den Noordweg en Nadorstweg. In de Pijpstraat en omgeving zijn een tweetal gebouwen geheel vernield, eenige zwaar beschadigd en een aantal min of meer ernstig, terwijl het aan de gemeente Middelburg in eigendom toebehorende gebouwtje gelegen hoek Vlissingsche brug - Teerpakhuizenstraat eveneens vrijwel vernield is. Voorts werden aan de Nieuwe Haven, Noordweg, Nadorstweg, als mede Winterstraat en omgeving meerdere perce len beschadigd door de vernieling van dakpan nen, ramen enz Bij deze aanval kwamen 3 burgers om het leven, 3 werden zwaar gewond, verder vielen er 12 licht gewonden. Ook de brandweer kwam die nacht in actie. Aan het "Dagelijks Overzicht" ontleen ik het volgende: 13

de Wete | 1994 | | pagina 15