Middelburg-hoek Veerseweg/Veersesingel. Rechts op de foto (bij de auto's) de plek waar in de nacht van 11 op 12 oktober 1944 zes mensen door een bom om het leven kwamen. Zaterdag 7 October van 22-8 uur Post LBD bezet door brm. (brandweerman) Groeneberg. Aanwezig: 29 man L. alarm 22.07 Einde L. alarm 23.55 Brand gemeld door LBD om 22.15. Trekker met babyspuit er heen om 22.17 naar Pijpstraat. 23.15 Trekker met babyspuit terug van Pijp straat. Er was geen brand; er is hulp verleend om mensen van onder het puin te halen De volgende dag ging ik kijken. Eerst in de Pijpstraat, daarna in de Teerpakhuizenstraat. Overal in die omgeving glas, puin, kalk, enz. Vier dagen later 11 op 12 oktober 1944) was het opnieuw raak. Weer 's nachts een vliegtuig boven Middelburg en thuis het bekende ritueel: bed uit, wachten, angstgevoelens enz. Na enig heen en weer vliegen viel een bom. Aan het geluid konden we horen, dat het in de buurt moest zijn. Dat vermoeden werd de volgende dag bevestigd, toen we hoorden (en zagen), dat de bominslag aan de Veersesingel bij de Veerseweghad plaatsgevonden. Een huis had een voltreffer gekregen en was verwoest. De ravage was enorm. Overal lag puin, glas, huis raad, enz.; bovendien waren zes mensen gedood en enige lichtgewond. Enkele rustige nachten volgden, maar in de nacht van 19 op 20 oktober 1944 was het weer zover. Als gevolg van de inundatie van Walche ren waren we in de Reigerstraat terechtgeko men, vlakbij de Lange Jan. Ook daar werd onze nachtrust verstoord. Omstreeks middernacht cirkelde een vliegtuig boven de stad. Samen met de hoofdbewoners zaten we in de woonkamer bij een walmend oliepitje. Ik was daar nog banger, benauwd door de gedachte dat het vliegtuig wel eens tegen de Lange Jan zou kunnen vliegen en op ons huis zou storten. Gelukkig viel het deze keer mee. Er vielen wel bommen, namelijk in de buurt van de Oude Werfstraat en bij de goederenloods aan het station, maar het bleef bij één lichtgewonde vrouw en verder materiële schade. 14

de Wete | 1994 | | pagina 16