De laatste van deze reeks aanvallen deed zich voor in de nacht van 21 op 22 oktober 1944. Omstreeks 23 uur luchtalarm. Het vliegtuig cirkelde rond en gooide tenslotte zijn lading af. De piloot is vrijwel zeker geen lid van Monu mentenzorg geweest, want de bom kwam terecht in de historische Kuiperspoort. Daar werd de achtermuur van een graanpakhuis weggeslagen. Slachtoffers waren er niet, wel ontstond glas schade aan woningen in de Bellinkstraat, aan de Dam en de Rouaansche Kaai. Ook naar de reden van dit bombardement kan men slechts gissen: was het Duitse hoofdkwartier op de Dam doelwit of scheepjes die zo nu en dan in het Dok lagen? Misschien was er wel helemaal geen doel, maar waren de aanvallen een poging om de Duitse troepen te demoraliseren! Intussen was deze "nachtjager", zoals hij door velen genoemd werd, een dankbaar gespreks onderwerp geworden. Het geruchtencircuit werkte op volle toeren, sommigen beweerden zelfs dat het een Duits toestel was, maar dat geloofde ik niet. De bevolking twijfelde sterk aan het nut van dit soort aanvallen. Met het bombardement van 21 op 22 oktober 1944 was een einde gekomen aan een reeks nachtelijke bombardementen. Nog één bombardement op Middelburg wil ik memoreren, dat van 11 oktober 1944, 's middags. Samen met enkele vrienden was ik 's middags naar de Loskade gegaan. Daar lag een schip met lege granaathulzen, dat onze belangstelling had. Omstreeks 15 uur zagen we boven de Veiling aan de Kanaalweg enige vliegtuigen naderen en direct daarop een stofwolk omhoog stijgen. We hadden meteen door dat er iets niet in de haak was en renden door de Nieuwpoortstraat, over de Bellinkbrug en door de Bellinkstraat naar de Korte Delft. Inmiddels was het luchtalarm gaan loeien en moest iedereen van de straat. We kwamen terecht in de woning van oogarts Speekman aan de Korte Delft en zochten samen met nog enkele andere mensen toevlucht in een soort schuilruimte. We hoorden het afweergeschut schieten en plotseling drong een merkwaardige geur tot onze neusgaten door. Dokter Speekman verscheen; hij had een gas masker bij zich en zei iets in de geest van "waar schijnlijk een gasaanval". Ik dacht dat mijn laatste uur geslagen was, maar het viel gelukkig mee. Wat was in werkelijkheid gebeurd? Het veiling gebouw aan de Kanaalweg was door bommen getroffen en vrijwel geheel vernield. Bovendien brak in het door de Duitsers gebruikte deel brand uit. Ook in de omgeving werd flinke schade aangericht. Vier burgers werden dode lijk getroffen. Verder vielen enkele lichtgewon den. De brandweer verleende hulp met drie spuiten, maar het duurde vrij lang voor water kon worden gegeven. Het is vermoedelijk de brandlucht geweest, die de mening deed postvatten dat een gasaanval plaatsvond. Nadat om 16.12 uur het sein "veilig" was gegeven, konden we met de schrik in de benen naar huis terugkeren, Jules Braat Bronnen: Archief Gemeentepolitie Middelburg Archief Gemeentelijke Brandweer Middelburg Gemeentearchief Middelburg Middelburg. Omgeving voormalige veiling. Hier vond op 11 oktober 1944 een bombardement plaats.

de Wete | 1994 | | pagina 17