De Veerse Dom, met op de voorgrond 3 geparkeerde Buffalo's van het 80ste Assault Squadron Royal Engineers. Met deze Buffalo's - een rups-amphibievoertuig van Amerikaanse makelij - werd op 9 november 1944 een in Gapinge geïsoleerd geraakte groep van 150 Duitse militairen opgehaald en naar het vaste land in krijgs gevangenschap afgevoerd. Foto: kollektie J.C. van Winkelen, Serooskerke. aantal burgers is omgekomen en er is veel materiële schade. Vele evacuées, die have en goed hebben moeten verlaten toen het water kwam, zien met zorg de toekomst tegemoet. Maar de wederopbouw en het herstel van de dijken kan beginnen. Er is echter nog een lange weg te gaan. In de lente van 1945 staan de bogerdjes op Walcheren voor het laatst in bloei; frêle zuiver witte en rose bloesems boven het gore grauwe zeewater, een onwezenlijk gezicht. Ons watergangetje is inmiddels uitgegroeid tot een brede woeste stroom. De ruïne van onze boerderij balanceert op de rand ervan. De Veerse Kreek heeft zijn definitieve vorm gekregen. In oktober 1945 is de dijk dicht. Het zeewater verdwijnt en de herinrichting van het landschap neemt een aanvang. Rond de kreken wordt bos aangeplant en de resten van ons boerderijtje worden geslecht. Nu kijken we vanaf de Poldersedijk uit over een totaal ander landschap dan dat van 1944. De zeearm "Het Veerse Gat" is het "Veerse Meer" geworden. Op de plaats van het dijkgat ligt de Jachthaven Oostwatering. Op het meer surfzeiltjes in alle kleuren van de regenboog. Landinwaarts kijken we uit over de brede groen- omzoomde Veerse Kreek, eens ons kleine water gangetje. Links ligt het fraaie bungalowpark, rechts het bos, een prachtig gebied. Maar niets is er over van dat oude wonder schone Walcherse landschap. Dat zagen we voor het laatst op die stille nevelige herfstdag, 11 oktober 1944, de dag van het bombardement op de Veerse dijk. C. Leeman, Middelburg 18

de Wete | 1994 | | pagina 20