1966. De laatste tonnen worden de haven van Veere uitgesleept naar het betonningsvaartuig Frans Naerebout, dat bij het Zuiderhoofd afgemeerd lag. Foto: J.J. Wisse. wenkte: "Kom jij maar eens met me mee". Leonard, want zo heette de zoon van burge meester Den Beer Poortugael, moest aan de kant van de haven gaan staan en Barend wees naar het water. "Zie je dat water?", zei hij, "en zie je ook hoe hoog het staat?" "Ja", knikte de burgemeesterszoon, maar hij begreep nog niet waar Barend naar toe wilde. "Het is nu eb, en het water staat zo hoog als het normaal bij vloed staat, over 6 uur is het vloed, en als er dan niets gebeurd, zullen de vissers boten op de Markt ronddrijven, ga jij onmid dellijk naar je vader en vertel hem wat je gehoord en gezien hebt." Aldus is geschied, de burgemeester was op zijn hoede en Barend heeft alle vissersboten gevierd, zodat ze niet los zouden slaan als de vloed op zijn hoogst zou zijn. Hiermee heeft hij Veere voor een grote ramp gespaard, want de vissers scheepjes zijn in de haven gebleven. Ook na de ramp was Barend een der eersten die hulp kon bieden bij het redden en evacueren van dren kelingen. Barend is helaas niet oud geworden, op 4 februari 1964 is hij op 60-jarige leeftijd 10 plotseling overleden. Enkele dagen later stond het volgende artikeltje in de Provinciale Zeeuwse Courant: "Raad Veere herdacht overleden raadslid Ba rend van Beveren. Tijdens een buitengewone zitting van de gemeenteraad van Veere is woens dagavond het heengaan van het Vrijelijstraads- lid Barend van Beveren herdacht. De heer Van Beveren overleed dinsdagmorgen plotseling in zijn woning aan de Kade. Hij bereikte de zestigjarige leeftijd. Vrijdag zal het stoffelijk overschot van de bekende rijkstonnenlegger en eigenaar van het schip "Veergat" in Veere ter aarde worden besteld. "Dit abrupt einde valt ons zwaar, want Barend was een raadslid dat we gaarne mochten. Het was een man waar je op aan kon. Hij nam nooit een blad voor de mond en dat kwalificeerde hem als een man onder de mannen". Zo formuleerde waarnemend burgemeesterjhr. l.F. den Beer Poortugael het in zijn herdenkings rede, die hij in de raadszaal uitsprak in aan wezigheid van wethouders, raadsleden, de echt-

de Wete | 1995 | | pagina 12