HET RAAM UIT BROUWERIJ "DE VIJFHOEK" TE MIDDELBURG genote en naaste familie van de overledene. Eind december maakte de heer Van Beveren nog de laatste raadsvergadering mee, ondanks zijn gezondheidstoestand. "Al ging het moeilijk toch kwam hij", zo sprak de burgemeester, "want Veere en Van Beveren hoorden onafschei delijk bij elkaar". Speciaal voor het jhr. Den Beer Poortugael namens de raad dank brengen voor het werk, de persoonlijkheid en het zeer eigen karakter van deze "varensman". Met de woorden "Barend vaarwel" besloot de burge meester zijn toespraak. Al vele jaren lang hebben de leden van de familie Van Beveren deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Veere. Zowel de vader als de grootvader van de heer B. van Beveren hebben de functie van raadslid en wethouder bekleed". Het personeel van Barend van Beveren heeft nog een paar jaar zorg gedragen voor de betonning van de wateren rond Veere, doch in 1966 kwam ook hieraan een einde, toen het rijksloodwezen uit Vlissingen deze taak over nam. Bij het verdwijnen van de laatste tonnen van de Kade in Veere stond het volgende arti keltje in de P.Z.C.: "Attractie" van Veere verdwijnt. Karakteristiek "bedrijf' na 93 jaar opgeheven. Men zal ze missen: die kleurige tonnen op het havenplateau te Veere. Maandag gaan de laatste weg, want de betonning op de Oosterschelde en de bijwateren, die al 93 jaar lang door de familie Van Beveren in opdracht van het rijk werd verzorgd, zal voortaan geschie den door het loodswezen te Vlissingen. "We hadden graag de honderd vol willen maken, maar het heeft niet zo mogen zijn", vertelt Frans M. Rouw die de laatste jaren het bedrijfje samen met Barend van Beveren heeft geleid en het nog graag had willen voortzetten. Kort na het overlijden van de heer Van Beveren besloot men echter de betonning vanuit Vlissingen te gaan regelen. Er kwamen vaartuigen en vracht wagens en die zorgden dat het materiaal werd opgeruimd. Honderddrieëntwintig tonnen lagen er in Veere. Er zijn er nog een paar over. Dit weekeinde kan men bij de Kaai nog een karakte ristiek plaatje schieten, maar daarna is er geen gelegenheid meer om deze "attractie" van Veere op de gevoelige plaat vast te leggen. Dan is het voorbij. Voorgoed. Het vaartuig "Veergat", de tonnenlegger, ligt werkeloos in de haven. Het wachten is op betere tijden. Want met de overplaatsing is de heer Rouw ook zijn verdien sten kwijtgeraakt. Men had hem wel voorstellen gedaan om "aan de kost" te blijven, maar dat gebeurde in een dusdanige vorm, die voor Frans Rouw - zeeman in hart en nieren - niet aanneme lijk was. Hij moet het nu hebben van een enkele opdracht, waarmee hij van de ene dag in de andere kan leven. Of hij in een situatie zonder uitzicht verkeert? "Nou ik zie nog wel mogelij k- heden", zegt hij hoopvol. "Ik zou kunnen overschakelen op de binnenvisserij op het Veerse Meer". Maar daarvoor zou ik in het bezit van een vergunning moeten zijn De tonnenlegger werd verkocht aan de stichting "Het Veerse Meer", dc tonncnloods aan een particulier en zo verdween er weer een zo aan de geschiedenis van Veere verwant bedrijf. Midavaine Geraadpleegde bronnen: Behalve de in dit artikel opgenomen artikelen uit de Middelburgsche Courant en de P.Z.C.: RAZ, archief rijksbetonning (nr. 99.1): nr. 314, 326 en 829. Met interesse las ik in De Wete van januari 1994 het artikel over een raam uit een brouwerij aan de Wal in Middelburg. Daarop ben ik eens gaan zoeken in mijn collectie gegevens over bedrijven in Middelburg en stuitte hierbij op de brouwerij "De Vijfhoek", gevestigd aan het Koorkerkhof wijk A nr. 108, tegenover de Lange Jan en afgebrand na het bombardement van 17 mei 1940. In het raam zien we een vijfpuntige ster en het lijkt mij zeer aannemelijk dat dit een verwijzing is naar de naam van het pand, waarin de brouwerij was gevestigd: "De Vijfhoek", tevens de handelsnaam van dit bedrijf. Volgens een negentiende eeuws boek van Van Lennep en Ter Gouw over uithangtekens komen mathema tische figuren zoals driehoek, vijfhoek en zes hoek veelvuldig voor. De vijfhoek echter het meest en wel aan brouwerijen, molens en her bergen. Op sommige bierflesjes zien we tegen woordig ook nog wel een vijfpuntige ster (ver- 11

de Wete | 1995 | | pagina 13