Eigen (kleuren)foto's, gemaakt in antiekzaak Willem's winkel door A. Franken. gelijk Heineken). Mogelijk is de naam afgeleid van de grondvorm van de precies tegenover het bedrijfspand gele gen abdijtoren ("Lange Jan"). Vanaf de straat zijde ziet men namelijk vijf zijden, de zesde is hoekloos en grenst aan de binnenmuur van de kerk (zie bijgevoegd kaartje uit verzameling Handschriften inv. nr. 872). Op deze tekening heet de brouwerij nog "De Wolzak", genaamd naar een nabijgelegen huis met dezelfde naam in de Lange Delft. De brouwerij stond als het ware in de achtertuin van huis "De Wolzak" en kwam uit op de Wal. Dommisse beweerde in 1904 dat de voormalige, in 1552 opgerichte, brouwerij "De Wolzak" dezelfde was als de toen nog bestaande "Vijfhoek"1. De vraag is of dat waar is. Feit is dat omstreeks 1601 beide brouwerijen genoemd worden in diverse bron nen2. Het betreft hier het haardstedengeld, een belasting op vaste goederen ter bekostiging van oorlogen ter zee en ter land. De rekening van het haardstedengeld over het jaar 1601 vermeldt naast het huis van Cornelis van den Broucke, brouwer "In den Wolsack" het huis ghenaemt "Den Vijffhouck", wesende de brouwerije op den Wal, bewoont door Verdast Cortghemet. Diezelfde Cortghemet en Van den Broucke komen ook voor als eigenaren van genoemde brouwerijen voor de levering van diverse "Bor- deensche ocxhooffden schipsbier" in de reke ningen van de commis de vivres en ammunitie over het jaar 160F. Indezelfde serie rekeningen komt "Ferdas Cortghemet" al voor als brouwer in de periode 1596/1597, maar pas vanaf het jaar 1598/1599 verschijnt de toevoeging "In den Vijffhouck op den Wal4. Kesteloo5 vermeldt in zijn "De stadsrekeningen van Middelburg" enkele malen brouwerij "De Wolsack" (oprichting 1552 en toelage voor pannendak in 1603), maar "De Vijfhoek" komt in de periode 1450-1810 helemaal niet voor. De brouwerij "De Wolzak" is in 1649 afge broken ten behoeve van de aanleg van de Nieu we Kerkstraat6. Mogelijk is toen de klandizie van deze brouwerij overgenomen door "De Vijfhoek". Het is echter wel opvallend dat "De Vijfhoek" daarna nog zo weinig voorkomt in bronnen. Er overlijdt in 1653 nog ene brouwer Pieter Cortghemet, die gezien zijn naam moge lijk eigenaar van deze brouwerij was geweest.7 Pas in 1812 duikt de bierbrouwerij weer op in het archief van de Prefectuur op een staat van fabrieken in Middelburg8. De brouwerij is dan eigendom van Waterlander en De Stoppelaar. Op 11 juli 1822 overlijdt Johannes Hermanus Waterlander, in leven directeur van de Middelburgsche Commercie Compagnie, wonende in het huis "Orleans" in de Nieuwstraat en nalatende de brouwerij "De Vijfhoek" aan zijn enige erfgenaam, Pieter de Stoppelaar. Deze gegevens zijn behalve in de Memories van Successie ook te vinden in het archief De Stoppelaar, aangevuld met andere informatie9. Zo blijkt o.a. uit een briefhoofd dat de firma Waterlander De Stoppelaar, geves tigd aan de Kuiperspoort wijk G 89-91, opge richt werd in 1765 en zich in 1929 de oudste wijnfirma in Zeeland noemde. Ter aanvulling hierop vond ik in Kesteloo dat in 1736 de makelaar in wijnen Salomon van Benthem ver vangen werd door Pieter Waterlander jr. Omstreeks 1842 blijkt Pieter Jacobus Serlé eigenaar te zijn van de brouwerij, die dan twee ketels en een molen bevat. Het bedrijf biedt werk aan zeven arbeiders. Bij zijn overlijden op 28 juni 1843 laat Serlé de brouwerij na aan zijn twee kinderen Leendert Jacobus en Symon Marinus. Op 23 december 1856 wordt de 12

de Wete | 1995 | | pagina 14