Vervolg van pagina 15 Reeds vroeg in den voormiddag is, vooral bij mooi weer, de ringbaan aan weerszijden met toeschouwers bezet. De drukte neemt steeds toe, als met den middag ook vrouwen, en vooral onze boerenmeisjes, een kijkje bij de ringrijders komen nemen. Niet weinig wordt door de rijders de ring gemist, vooral in den middag, omdat, naar door lastertongen wel eens beweerd wordt, er dan te veel naar de meisjes wordt gekeken en daardoor minder op den ring wordt gelet. Zou het waar zijn? In elk geval heerscht er dien dag eene aange name kermisdrukte. Jong en oud vindt vermaak in aloude ringrijderij en door op een gepaste wijze feest te vieren, bevordert men de vriend schap en wordt eene gewenschte toenadering der verschillende volksklassen zeer in de hand gewerkt. Wanneer door een der rijders een gouden ring wordt afgereden, gebeurt het vaak, dat die door hem 's avonds aan zijn meisje wordt ten ge schenke gegeven. Gewoonlijk is 's nachts te twaalf uren de kermisdrukte geëindigd en be hoort de Nieuwlandsche kermis voor dit jaar weer tot het verleden. Den Zondagmiddag na de Pinksterweek komen de ringrijders nogmaals allen bijeen ten huize van een der oppassers, om dezen voor hunne, bij het ringrijden verleende diensten te betalen. De belooning bedraagt, behalve een vaste som van tien cent van eiken deelnemer, voor hem, die een gouden prijs heeft behaald, 0,65 en voor een zilveren prijs 0,40. Gedurende het ringrijden wordt door enkelen buiten de deelnemers, op een paard van een der laatsten, wel eens een rit door de baan gedaan, waarvoor de oppassers tien cent genieten. Jammer, dat dit voor de boerenzoons en boe renknechts zoo aardige vermaak op Walcheren langzamerhand in onbruik geraakt. De oorzaak daarvan meen ik voor een groot deel te mogen toeschrijven aan het ijveren daar tegen van sommige predikanten, die ringrijden als "zonde" beschouwen en hun invloed uit oefenen vooral op burgemeesters, door dezen te verzoeken alle openbare vermakelijkheden te verbieden, benevens op de landbouwers door hen te bewegen aan hun zoons of knechts paarden te weigeren. Dergelijke predikanten vormen eene tegenstel ling met velen hunner voorgangers, die niet zelden, in plaats van dit aloude vermaak tegen te werken, door het schenken van een prijs aan de rijders hunne instemming daarmede betuig den. Zij kwamen zelf een kijkje nemen bij het rijden en droegen door hunne aanwezigheid er niet weinig toe bij, dat de rijders en het publiek zich ordelijk gedroegen. Met andere woorden: zij trachtten het volk in een goede richting te leiden en begrepen, dat de boog niet altijd gespannen kan zijn en dat ook de boerenjon gens, die 's zomers van 's morgens vroeg tot 's avonds op het veld werken, ook wel eens een ontspanning mogen hebben; en volgens mijn bescheiden meening hadden zij gelijk. Een paar oude bekenden "Mijn Sarie Marijs", kent u het nog? Na een poosje neuriën lukte het me nog twee coupletten te herinneren. Was u niet verbaasd die oude bekende te horen op de landingsplaats in Vlissingen? Op 5 november j.l., gespeeld door de band van de Royal Marines School of Music? Halverwege de Tweede Wereldoorlog, toen er nog geen enkel zicht was op een spoedige invasie op het vasteland van Europa, heeft Churchill de Commando's opgericht. Hij was in het begin van deze eeuw officier geweest bij de 18 Britse troepen in Zuid-Afrika, tijdens de Boer- war, de Boerenoorlog. Hij herinnerde zich hoe kleine Boerencommando's met hun verrassings aanvallen geweldige onrust konden veroorza ken bij de geregelde Britse troepen, die verre in de meerderheid waren. Hij wilde dat Britse gevechtstroepen op eenzelfde manier spelde- prikken gingen uitdelen aan de Duitse troepen langs de Atlantische kust. Ze konden daarbij gebruik maken van de "Koningin Emma" en de "Prinses Beatrix", de vlaggeschepen van de Maatschappij Zeeland, die in mei 1940 vanuit Vlissingen naar Engeland

de Wete | 1995 | | pagina 20