DE WETE WEET HET Op de vraag over de naamgeving van de Frede- rik Barbarossaweg kwamen een tweetal reakties binnen, die wij u hierbij doorgeven. De heer K. Kareis te Middelburg schreef ons naar aanleiding van de vraag van Mr. Biemond op bladzijde 30 van de Wete van oktober 1994 het volgende: De F. Barbarossaweg is niet door de Duitse bezetters aangelegd, maar is na de bevrijding tot stand gekomen in het kader van de herverka veling van Walcheren na de inundatie. Als kort ste verbinding tussen Hoogelande en Buttinge is hij de opvolger van de Van Keulensweg die iets zuidelijker lag, en na het water niet is gehand haafd. De nieuwe herverkavelingswegen moes ten natuurlijk namen hebben, die door de be trokken gemeentebesturen moesten worden vast gesteld. De weg in kwestie lag in de toenmalige gemeente Grijpskerke (per 1 juli 1966 opgegaan in de huidige gemeente Mariekerke), en burge meester Bouwman van Grijpskerke heeft mij indertijd verteld dat op zijn voorstel de weg is genoemd naar het Duitse Stutzpunkt Frederik Barbarossa, waarvan ter plaatse nog altijd bun kers staan. Het was zijn bedoeling om op deze manier de herinnering aan een stukje oorlogs historie levend te houden. De heer Davidse uit Meliskerke zond na passage uit zijn binnenkort te verschijnen boek, getiteld "Mariekerke in de oorlogsjaren": Het blijft in Aagtekerke echter niet bij een barakkenkamp alleen. Ten zuiden van het dorp, aansluitend aan het kamp, verrijst een groot militair complex waarvan twee batterijen ge schut de hoofdmoot vormen. Aan de Koekoeks- 20 weg, nu de Zuid weg, wordt een vaste batterij (vier stukken) geschut opgesteld. Dit Stützpunkt (steunpunt) draagt de naam "Heinrich der Lowe". Het zijn kanonnen van 15 cm die hier staan, zwaar geschut dus. Iets westelijker, achter de boerderij van de Minderhouds, is de stelling voor nog eens een batterij verplaatsbare stukken van hetzelfde kaliber. Bij de boerderij Molen- zicht in Buttinge worden eveneens vier van dergelijke stukken opgesteld. Ook daarbij be hoort een volledige fortificatie en de nodige bemanning. Dit steunpunt krijgt de naam "Frie- derich Barbarossa". Zo wordt ook Molenzicht een vesting in het Walcherse land. Wat blijft er over van het vredige Walcherse land? (De latere naamgeving aan de langs Molenzicht lopende weg "Frederik Barbarossaweg", is af geleid van de naam van het steunpunt). Dat er tussen de steunpunten in Aagtekerke en Grijpskerke een samenhang is, blijkt duidelijk uit de naamgeving. Friederich 1 werd in 1155 in Rome tot keizer gekroond. Hij kreeg de bijnaam Barbarossa. Eén van zijn grootste tegenspelers was de Beierse vorst Heinrich der Löwe. Frie derich brak uiteindelijk de oppositie van Der Löwe, Friederich 1 verdronk later tijdens de derde kruistocht. Twee Midden-Europese vor sten worden dus vernoemd in de namen van de steunpunten. Het is een kenmerk van het Natio- naal-Socialisme om historisch ArischGermaan se figuren in het licht te zetten. Dat kweekt nationalisme aan en daar moet men het van hebben. Vandaar ook de grote verering van de NSB voor de Nederlandse zeehelden. Zij komen voor op postzegels en muntbiljetten. Hun grootste verdienste was, volgens deze lieden, dat zij vochten tegen Engeland.

de Wete | 1995 | | pagina 22