HOE DOOR VERKEERD LEZEN WESTHOVE EEN TIJD WESTHOUT HEEFT GEHETEN Enige tijd geleden stond ik in mijn ouderlijk huis te mijmeren vooreen kaart van Zeeland uit de late zestiende eeuw. Ik was door het Zeeuws Biologisch Museum gevraagd eens mee te den ken over een uitgave met als onderwerp De Manteling en mijn aandacht ging dus uit naar die plek op de kaart. Tot mijn verbazing las ik niet "Westhove" op de plaats van het kasteel, maar "Westhout". Een dag later las ik "West hout" op een geheel andere kaart in het huis van een vriend. Mijn nieuwsgierigheid werd danig geprikkeld en ik begon naar een verklaring te zoeken. In "Zeeland in oude kaarten" van Git tenberger en Weiss benoemen zij de oudste opge nomen kaart van Zeeland waarop Westhove is vermeld als zijnde een kaart van Jacob van Deventer uit 1545, uitgegeven door Vrients in 1608. Vrients had de koperplaten overgenomen van de erfgenamen van Ortelius, die in 1570 deze kaart van Zeeland had uitgegeven, op basis dus van de zogenaamde kaart van Van Deven ter. Op de kaart van Vrients (eigenlijk Ortelius) staat "Westhout" vermeld. Het jaartal 1545 is echter vertekenend, want in dat jaar heeft Van Deventer zelf een uit vier bladen bestaande kaart van Zeeland uitgegeven. Van Deventer heeft nooit een kaart uit één stuk gemaakt van Zeeland. De "heruitgave" van 1570 door Ortelius is een verkleining op basis van de vierbladige kaart van Van Deventer. Op het blad waar Walcheren is afgebeeld, heeft het er alle schijn van dat ook hier "Westhout" staat vermeld. De kaarten die volgen op de kaart van Ortelius geven over het algemeen eveneens "Westhout" aan; uitgave Guicciardini uit 1581 (kopie van Van Deventer), Mercator-Hondius 1585-1633 (gebaseerd op Van Deventer), De Jcde 1578- 1593 (ontleend aan Van Deventer), Blaeu 1635 tot en met 1662, C. J. Visscher 1630 (de eilanden weergegeven volgens Van Deventer) en Petrum Verbist 1637. Met de uitgave van de kaart van Blaeu uit 1662 is "Westhout" verdwenen en maakt voorgoed plaats voor "Westhove", ook op de kaarten van De Wit na 1652 (wat overi gens geen "geheel gecopieerde kaart van Vis scher" is - zoals Gittenberger en Weiss het noemen -want Visscher gebruikt nog "West hout"), Matthaeum Seutter na 1692, C. Allard na 1692, R. en J. Ottensna 1692, Ottens na 1678 (alleen Walcheren), H. Jaillot 1693 (bijgewerkte kaart), onbekend tot 1682 (Westhoven!) en D.W. Cavel en A. Hattinga, uitgegeven door Isaak Tirion in 1753. Mijn eerste onbezonnen verklaring was dat het kasteel Westhove tot in de zeventiende eeuw met de naam "Westhout" werd benoemd en pas daarna een "hof' werd. Dat klopte niet. Juist halverwege de zestiende eeuw werd het kasteel door de abt en eerste (en tevens laatste ter plaatse in functie zijnde) bisschop van Middel burg, Nicolaas de Castro, voorzien van een re- naissance-tuin, zoals onder andere blijkt uit het Panorama van Walcheren uit 1550 van Antoon van den Wijngaarden, waarop Westhove overi gens weer wel met die naam wordt genoemd. In de Middelburgse stadsrekeningen, maar ook in andere overgeleverde schriftelijke bronnen zoals het archief van de Onze Lieve Vrouwe Abdij van Middelburg, wordt het kasteel al veel eerder dan 1545 met de naam Westhove genoemd. Hoe komt "Westhout" dan ineens om de hoek kijken? Ik legde het dilemma voor aan de Middelburgse historicus M.P. de Bruin, die na enig speurwerk een dag later met een sluitende verklaring kwam voor het fenomeen. Op de vierbladige kaart van Jacob van Deven ter uit 1545 staat, zo schreef ik in de eerste alinea van dit stukje, ogenschijnlijk "Westhout" ver meld. Wie echter de loep erbij pakt en de naam goed bekijkt, ziet dat er wel degelijk "Westhove" staat. Het spitsje van de toren van Aagtekerke steekt door het woord "Westhove" heen, waar door de lus van de "v" verdwijnt en een "u" wordt en de "e" een "t" wordt. Later, toen Ortelius op basis van Van Deventer zijn ver kleinde kaart van Zeeland uitgaf, heeft hij (misschien in de haast of zonder goede bril?) "Westhout" gelezen in plaats van "Westhove". Alle kaartenmakers nadien die uitgingen of zich baseerden op de kaart van Van Deventer (blijkbaar steeds de uitgave van Ortelius en niet die van Van Deventer zelf), hebben dezelfde "fout" gemaakt. Er waren wel bijwerkingen en aanvullingen, maar "Westhove" bleef "West hout". Alleen een kaart uit 1609, uitgegeven door Guicciardini, noemt "Westhove". 21

de Wete | 1995 | | pagina 23