Misschien dat die van die kaartenmaker is uitgegaan van de oorspronkelijke uitgave van Van Deventer (nadat hij in 1581 nog "West hout" noemde). Pas met de kaartenmakers die zelf weer het veld ingingen, te beginnen met Blaeu. kreeg het kasteel zijn oorspronkelijke naam weer terug. Kortom: Gittenbergen Weiss wekken onterecht de indruk dat de kaart die in 1570 werd uitgege ven door Ortelius een exacte kopie is van de kaart(en) van Jacob van Deventer uit 1545. Van Deventer maakte echter geen fout met "West- hove". Ortelius heeft dus zitten knoeien met de gegevens van Jacob. De moraal van dit verhaal: gebruik bij het maken van een kopie je koppie. Met dank aan M.P. de Bruin. R.J. Swiers Literatuur: Bruinde, M.P.: De kust van Walcheren, Middelburg 1956. Gittenberger, H. en Weiss, H.: Zeeland in oude kaarten, Tielt 1983. "Zelandiae Descriptio", De: Het panorama van Wal cheren uit 1550, met toelichting van M.P. de Bruin, Maastricht 1982. ,,Da's een klant van meneer Versluus van SintJan ten 'Eere." Metmeneer Versluus" wordt jonkheer Willem Versluijs (1798-1875) bedoeld. Hij woonde op het landgoed St. Jan ten Heere, tussen Aag- tekerke en Westkapelle. In 1835 sloot jonkheer Versluijs zich aan bij de Afgescheidenen 1). Vanaf die tijd werden in zijn woning godsdienstoefeningen gehouden. Een jaar later onstond de „Gereformeerde Gemeente Jesu Christi die vergadert te Sint Jan ten Heere". De mensen die uitdrukking „Da's een klant van meneer Versluus van Sint Jan ten 'Eere" ge- Het hof Sint Jan ten Heere te Domburg, 1775. Tekening in kleur door J. Arends. Afkomstig uit de Historisch Topografischen Atlas van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg. 22

de Wete | 1995 | | pagina 24