AANKONDIGINGEN EN MEDEDELINGEN En als ik de prachtige plaatjes in het boek "Het Zeeuwse kostuum door de eeuwen JrmF'bekijk betreur ik het dat op de bijeenkomsten van de Heemkundige Kring zo zelden onze dracht is te bewonderen. Kunnen we niet afspreken dat we bij de jubileumbijeenkomst ter ere van het 25- jarig bestaan van onze Kring allemaal in de Walcherse dracht zullen verschijnen? In ieder geval het bestuur en op zijn minst onze voor zitster? En zegt u nu niet dat dat niet kan. Ik zou niet weten waarom niet. "Nu, daarom niet" en dat is dan tegelijk de reden waarom een kleder dracht verdwijnt. Het "kan" dus niet meer, maar wat wel kan is dit boek van ons bestuurs lid Tiny Polderman kopen en de nagedachtenis bewaren. Het historisch overzicht van de klederdracht door de eeuwen heeft me erg bekoord. Het is een vondst om te veronderstellen dat de tradi tionele kleding waarin de godin Nehalennia altijd op de votiefstenen wordt afgebeeld de lokale klederdracht in de Romeinse tijd geweest zou kunnen zijn. Maar wie garandeert ons dat Nehalennia, toen ze een Romeinse godin werd, ook niet op haar "burgers" is gegaan? Ook de kostuumgeschiedenis bezit een geschiedenis en in dit boek zijn de wetenschappelijke inzichten van 1994 neergelegd. Over honderd jaar zullen er weer andere inzichten zijn want er is van alles met Nehalennia aan de hand, maar daar zou ik maar niet op wachten. Behalve de plaatjes en het historisch overzicht wordt er in het boek ook uitvoerig uit de doeken gedaan wat er allemaal in het gebied tussen de witte muts en de zwarte kousen, zichtbaar en onzichtbaar, bij de klederdracht behoort. Ook het mannenkostuum komt natuurlijk aan bod waarin de beklagenswaardige jongen zijn Wal cherse schone moest proberen te behagen. Kortom: je blijft je verbazen, een boek om heel genoeglijk op door te borduren. Natuurlijk ook kritiek. Bijvoorbeeld op de af beeldingen in de verklarende woordenlijst. Het tekenen van het fijne goud- en zilverwerk is niet gelukt, maar niet iedereen is zo'n tovenaar in zwart-wit-techiek als mijn klasgenoot Kobus Prince, die als Jacques Prince de nooit geëve naarde, maar vaak geïmiteerde illustraties van het Zeeuws Woordenboek verzorgde. A. van Dijk - T. Polderman, Het Zeeuwse kostuum door de eeuwen heen. Van kadonder tot keutepari. Uitgave: De Koperen Tuin, Goes 1993. ISBN 9072138309 geb. 65,00. ISBN 9072138317 pbk 49,90. 25 Januari 1995 Op deze avond zal Piet Jan Reijnierse, voorzit ter Zeeuwse Ringrijders Vereniging ons komen bijpraten over het onderwerp "ringrijden". Hoewel iedereen op Walcheren wel iets van deze sport (of is het een spel?) afweet, weten maar weinigen alle details. Welke gebruiken en tradities spelen een rol, wie krijgt de pollepel, welke spelregels worden gehanteerd? Vragen genoeg voor de inleider, die zijn verhaal zal ondersteunen met dia's. Hof van Walcheren, Koudekerke - 20.00 uur. 15 Februari 1995 Onder de titel "Het ontstaan van steden in Zeeland, m.n. op Walcheren in de lle-13e eeuw" zal Prof. Dr. Peter Henderikx, hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam in de Nederzettingsgeschiedenis van de Nederlanden in de Middeleeuwen, voor ons een lezing hou den. In de periode van de 1 le t/m de 13e eeuw neemt, ook in Zeeland, de bevolking sterk toe. Dit brengt o.a. nieuwe ontginningen, grotere beroepsdifferentiatie en een toename van nij verheid en handel met zich mee. In Zeeland komen, naast puur agrarische nederzettingen, plaatsen tot ontwikkeling met een ander karak ter. Plaatsen met een marktfunctie, met nijver heid, met een haven en een rol in het (inter) nationale handelsverkeer. Kortom: steden of steden in aanzet. Nederzet tingen die zich al snel als zodanig onderscheiden zijn Middelburg en Zierikzee. In de 13e eeuw worden ze gevolgd door tal van dan nog wat kleinere havenplaatsen als Veere en Vlissingen, waarvan de ontwikkeling soms door lokale 30

de Wete | 1995 | | pagina 32