Bijgaand ontvangt u de acceptgirokaart, die u kunt gebruiken voor het overmaken van de contributie over 1995. Een aantal kaarten geven een dubbel bedrag aan: dit in verband met de nog te betalen contributie over 1994. Hartelijk dank voor een snelle reactie! De penningmeester Buitenheemse excursie 17 september 1994 Ook dit jaar bleven we in Zeeland met onze jaarlijkse buitenheemse excursie en wel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met een dubbeldekker vol vertrokken we naar d'overkant, waar in IJzendijke onze gids voor deze dag opstapte en we al direct uitleg kregen over de geschiedenis van IJzendijke. Het dorp is ontstaan uit een in de 80-jarige oorlog gebouwd fort en het heeft een Marktplein dat herinnert aan het precies in het midden gelegen exercitie terrein van deze vesting. Vervolgens reden we door het Braakmangebied. Vroeger was deze zeearm de scheiding tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, maar in 1952 werd de Braakman met een dijk van de Westerschelde afgesloten. Zo ontstond er een grote polder met in het midden rond de kreek een recreatiegebied. Langs de chemische fabriek DOW en het drie- sluizencomplex kwamen we in Terneuzen, waar we in restaurant "De Scheldestroom" konden genieten van koffie met appelgebak en van het prachtige uitzicht over de Westerschelde. Een mooie route langs binnenwegen voerde ons naar Hulst. Hier stond een korte rondleiding op het programma en wandelden we onder leiding van de gidsen via de Gentse Poort (met het daarnaast gelegen Reynaert-monument) naar de Markt. Na een korte uitleg over de geschie denis van Hulst zochten we vanwege de regen onze toevlucht in de St. Willibrorduskerk. Met de bouw van deze imposante laat-gotische kruisbasiliek werd in de 15e eeuw begonnen. Bouwmeester was o.a. Evert Spoorwater. De torenspits die in 1944 was verwoest, is na een prijsvraag dienaangaande, door J. Brouwer van een moderne bekroning van beton voorzien. Na de middag reden we de zogenaamde smok kelroute van weleer onder andere door het vlassersdorp Koewacht met de vele zwingelhuis- jes, waarin de mensen vroeger zelf het vlas zwengelden. De bosjes vlas die onze gids liet rondgaan lieten duidelijk het verschil zien tus sen door dauw geroot vlas (grijze kleur) en het met warm water geroot vlas (lichte kleur). Verder ging het door Zuiddorpe, Sas van Gent, Philippine (bekend door de mosselen) weer terug naar IJzendijke waar onze gids afscheid nam. Ons volgende doel was de St. Bavokerk in Aar denburg. Hier kregen we uitleg over de bouw en de geschiedenis van deze voor Nederland unieke kerk. Het schip, de dwarsbeuk en de onderbouw van de toren zijn namelijk het enige voorbeeld van de Schelde-gotiek in ons land. Na de uitleg was er gelegenheid de kerk te bezichtigen en konden de moedigen onder ons zelfs naar het triforium klimmen. In de kerk staat een aantal sarcofagen opgesteld die bij de laatste restauratie 2

de Wete | 1995 | | pagina 4