ARCHIEFVONDSTEN - Roos D., Zeeuwen en de Westindische Compag nie, 1992, Hulst. - Teijlingen D.G. van, Eenige bladen uit de Ge schiedenis van het Oude Tuchthuis te Middelburg. Overdruk uit Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1880 Ve deel. Het departement Middelburg van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen benoemde in 1871 een "Commissie tol uitspanning en nut van den ambachtsman". De commissie bestond uit: Dr. F.P.J. Sibmacher Zijnen, Dr. H. van Hall, D. Jeras, P.D. Koning, F. Nagtglas, J.C. Altorffer. Het doel van de commissie - de ambachtsman kennis en ontspanning brengen - werd bereikt door: spelen als: schaken, dammen, domino; lectuur als: tijdschriften, geïllustreerde couran ten, de Middelburgsche Couranten, en ex. Nieuws van den Dag; samenkomsten waarin korte toespraken over eenig onderwerp; verteer: koffie en bier tegen 5 ct. per kop of halve flesh (Het tekort te dragen door de Commissie); pijpen en tabak, door de C. te verstrekken, de laatste om redenen; het ter bezichtiging stellen van eenig belangrijk voorwerp, met toelichting. De samenkomsten vonden om de veertien dagen plaats - van niet alle vergaderingen zijn er verslagen aanwezig - eerst in de koffiekamer van het concertgebouw, later in een bovenzaal van de sociëteit "de Vergenoeging". De samenkomsten werden goed bezocht: zo'n 70 tot 90 lieden per avond. Er werd ook aardig gedronken en gerookt: "285 bezoekers hebben in 4 avonden gedronken 361 halve flesschen, d.i. gemiddeld l'/5jlesch de persoon". 285 personen hebben in 4 avonden gerookt 400 kilogrammen tabak, dat is l2/} decagram en per avond 35 grammen de persoon of ongeveer 6 sigaren. Rekeningen zijn ook nog aanwezig: bijvoor beeld spellen en damborden zijn gekocht bij H. J. Martijn, Korte Noordstraat L 88; tabak en pijpen bij Frederik Jan Tak en Zoon, In het - Zuidervaart H.J., Mr. Johan Adriaen van de Perre(1738-1790), Portret vaneen Zeeuws regent, mecenas en liefhebber van nuttige wetenschap pen. Archief jaargang 1983, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. F. van den Driest Wapen van Nederland, Lange Giststraat F 175. Tijdens de samenkomsten konden er ook schrif telijk vragen worden ingediend. Een aantal oorspronkelijke briefjes is nog aanwezig. Mijn heer zou dit niet een keer meer kan weezen. het beval mijn hoet. Meerdere personen vonden het aanbod wat eenzijdig: Waarom hier geen kaart mag gespeelt worden zoo wel als in de werkmans vereennigen niet om geit. Het sociale element kwam ook regelmatig naar voren: Zou er geen mogelijkheid bestaan om door tusschen komst van UEd Heeren van het N. v. 't Algem. den werkman vleesch te verschaffen voor een betaalbaren prijs, dat hij daardoor ook in de geleg en heid komt van 's middags een stukje vleesch te eten, toch niet moet missen om rede dat het te duur is??? en het hem toch wel toekomt. Een timmerman. Hoe komt het dat boter zoo duur is en melk zoo slegt is. En dat er zoo veel Jongens benede 18 Jaar zijn. Politiek kwam ook ter sprake. Wat beteekenen de woorden Antie revelusionair Sociabel demokraat (word uitlegging verzocht). Van een aantal vragen werd vermeld dat ze werden beantwoord: wel door wie, niet op welke wijze. De hier geciteerde vragen behoorden - helaas -niet tot deze categorie. In 1877 houden de verslagen op. Het schrift is dan nog niet vol. Een reden is niet vermeld. Bron: Het archief van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Nr. 164; Commissie tot uitspanning en nut van den ambachtsman. Dossier, 1871-1877. Gemeentearchief Middelburg. P.J. Smallegange 12

de Wete | 1995 | | pagina 14