EBEN HAËZER iedere eerste zondag van de maand van 11.00 tot 13.00 uur. Dan is er ook altijd iemand aanwezig die u meer kan vertellen over de geschiedenis en over het interieur van de synagoge. Gezien de grootte van het gebouw dient u er rekening mee te houden dat het snel "vol" is in de synagoge. F.A. Broeksma/A. Vos Sommige zaken vallen op door onopvallend heid, bijvoorbeeld het kerkje van de Christelijke Gereformeerden in de Kasteelstraat te Vlissin gen. Een niet-dominant gebouwtje, goed har moniërend met de gevelwand van de straat. Men gaat er ongemerkt aan voorbij. Het leek mij een goed idee voor DE WETE- lezers iets over deze kerk en haar leden op schrift te stellen. Dankzij de welwillende me dewerking van de kerkeraad was ik in de ge legenheid het archief van dit Vlissingse kerk genootschap te raadplegen. Eerst iets over de Christelijke Gereformeerde Kerken in het algemeen: In 1834 scheidde zich een aantal leden van de Nederlands Hervormde Kerk af onder de naam Christelijke Afgescheidene Kerken. Een andere groep koos de naam: Gereformeerden onder het kruis. In 1869 verenigden beide groepen zich onder de naam Christelijke Gereformeerde Kerk. In 1886 doet zich de Doleantie voor: degenen die daarin meegingen verenigden zich onder de naam van Nederduitsche Gereformeerde Kerk. Een groot deel van de Christelijke Gerefor meerde Kerk en de Nederduitsch Gereformeerde Kerk verenigden zich in 1892. Een aantal lidmaten van eerstgenoemde kerk had tegen deze vereniging bezwaren: zij vormden de Chris telijke Gereformeerde Kerk, in 1947 gewijzigd in Christelijke Gereformeerde Kerken. Hoe is nu de ontwikkeling in Vlissingen geweest? In maart 1853 werd onder leiding van Ds. C. van 't Oever uit Rotterdam in Vlissingen een Christelijke Gereformeerde Gemeente onder het kruis gesticht. Deze kleine gemeente hield haar bijeenkomsten op de zolder van een tim mermanswerkplaats in de Palingstraat. In 1854 werd het hele pand gekocht en verbouwd Kerkgebouw Duinpoortstraat 17

de Wete | 1995 | | pagina 19