tot een geschikt bedehuis. In 1857 bracht men een nieuwe voorgevel aan, waarin een steen met het opschrift EBEN HAËZER werd geplaatst. Deze woorden zijn ontleend aan het bijbelboek 1 Samuël 7: 12, waarin staat: "En Samuël nam een steen en stelde dien op tussen Mispa en Sen, hij gaf hem den naam EBEN HAEZER, en zeide: Tot hiertoe heeft ons de Eleere geholpen". Klein als deze gemeente was, zocht men contact met de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde Gemeente te Middelburg, waarmee men in 1860 samenging. Na de Synode te Middelburg van 1869 nam men de naam aan van: Christelijke Gereformeerde Gemeenten. In Vlissingen be stond dit kerkgenootschap rond die tijd uit ongeveer tweehonderdveertien leden. In 1884 liet men een kerk bouwen aan de Duinpoort straat (Coosje Buskenstraat). Zoals reeds in het algemene gedeelte beschre ven. verenigden zich in 1892 het grootste deel van de Christelijk Gereformeerden met de Ne- derduitsche Gereformeerde Kerk. Dat gebeur de ook in Vlissingen, waar de Christelijke Gere formeerden o.l.v. Ds. Veenstra overgingen. Enkele Christelijke Gereformeerde lidmaten de den niet aan deze overgang mee. Zij voelden zich bezwaard en gingen over tot het houden van huisdiensten bij broeder Kleinood in de Marinestraat. Spoedig werden de gelederen versterkt. Te Vlis singen vestigden zich enkele gezinnen uit Dord recht en Sliedrecht, die behoorden tot de Chris telijke Gereformeerde Kerk. Samen met de bezwaarden ging men diensten houden in een timmermanswerkplaats aan de Glacisstraat. Ook kwam men wel bijeen in het militaire tehuis aan het Bellamypark. De broeders zaten niet stil, men streefde naar de oprichting van een eigen gemeente, maar daar bij deden zich moeilijkheden voor. Om ondui delijke redenen maakte de classis bezwaar. Daarom diende men als kerkeraad direct bij de Synode een verzoek in. Door de Synode werd daarop een commissie ingesteld, die gunstig voor Vlissingen rapporteerde. Het gevolg was, dat op 21 augustus 1898 een eigen gemeente Vlissingen van de Christelijke Gereformeerde Kerk werd gesticht. Inmiddels had men aan de Glacisstraat een woning gehuurd voor het hou den van kerkdiensten. Aanvankelijk bestond de gemeente slechts uit tien gezinnen en was weinig draagkrachtig. Bij een huwelijk moest de bruide gom bijvoorbeeld zelf de predikant betalen. Kerkgebouw Kasteelstraat 18

de Wete | 1995 | | pagina 20