EEN WALVIS IN DE HAVEN VAN VEERE verzorgd. Die ging niet door, maar PTT-ambte- naren verzuimden de installatie weg te halen. Toen de Duitsers op 17 mei 1940 Vlissingen binnentrokken en de installatie in de kerk ont dekten, ontstonden problemen. De bezetter meende met een geheime zender te maken te hebben, gevolg: alle bedrading en een radio toestel vernield. Na enkele zondagen in Middelburg gekerkt te hebben, was de toestand begin juni 1940 weer enigszins genormaliseerd. In september 1941 ging Ds. Meijnhoudt over naar de Gereformeer de Kerk. De gemeente was toen vacant. Als gevolg van de bombardementen verlieten vele gemeenteleden wederom Vlissingen, het kerk bezoek werd minder. Men hield leesdiensten in de Consistorie. Het schijnt, dat de Duitsers zelfs overwogen hebben de kerk te vorderen om dienst te doen als legeringsruimte. Onderhoud aan kerk en consistorie vond in de oorlogsjaren praktisch niet plaats. Niemand durfde het aan reparaties uit te voeren aan gebouwen in een door bombardementen geteis terde stad. Bij de bevrijding van Vlissingen begin novem ber 1944 werden kerk en consistorie zwaar beschadigd, maar drie weken na de bevrijding kon men al weer kerken in de consistorie. Op Hemelvaartsdag 1945 was de kerk zover gerepareerd, dat daarin de diensten konden worden hervat. De bekende professor Wisse uit Middelburg hield toen de predikatie. In juli 1946 werd ook het herstelde orgel in gebruik genomen. De reparaties van 1945 waren provisorisch geweest. Na enkele jaren vertoonden zich ern stige gebreken, zoals scheuren, verzakkingen, lekkages, enz. Veelal met behulp van eigen mensen werden in de jaren 1953-1955 omvangrijke herstelwerk zaamheden uitgevoerd. Op 9 maart 1955 kon de geheel herstelde kerk in gebruik worden geno men. In de jaren 1978 en 1984 werden nog onderhoudswerkzaamheden aan kerk en kos terswoning uitgevoerd. In het voorgaande schetste ik de historie van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Vlissin gen: een verhaal van onopvallende, gelovige mensen, trouw aan de Heere en vasthoudend aan hun beginselen, bereid om daarvoor offers te brengen. Een stuk geloofsbeleving dat respect verdient! Jules Braat Bronnen: - Archief Christelijke Gereformeerde Kerk Vlis singen. Gemeentearchief Vlissingen. Met de Pinksterdagen 1910 heeft er in de Veerse haven een heuse walvis gelegen. Hoe dat zo is gekomen zal ik u in het volgende verhaal duide lijk maken. Op de avond van 25 april ontdekte lichtwachter J. Bakker van de Verklikker te Westerschouwen aan het strand achter zijn woning een vis waar van hij dacht dat het een potvis was, die zich door het water tegen het strand liet spoelen. Aanvankelijk werd gedacht dat het dier dood was, want de man ging op de staartvin staan zonder dat het dier zich verroerde. Na hoog water was het beest echter verdwenen, zodat verondersteld kon worden dat het mon ster slechts bewusteloos of in een slapende toe stand was geweest en later in betere conditie gekomen, het ruime sop had verkozen boven een hernieuwde kennismaking met de lichtwach ter. Op zondagmorgen 1 mei wordt het dier op nieuw waargenomen, ditmaal door lichtwachter Steenland van de vuurtoren van Westerschou wen, waar de walvis aangespoeld was. Nadat het verhaal op het eiland de ronde had gedaan zijn de vissers v.d. Klooster uit Burgh- sluis erheen gevaren en nadat ze zich ervan overtuigd hadden dat het beest overleden was, hebben ze het met kettingen aan een van hun vaartuigen vastgemaakt en nabij Burghsluis voorlopig in ondiep water gelegd. 20

de Wete | 1995 | | pagina 22