Om nog wat te kunnen verdienen hebben de vissers hun vangst daarna tegen betaling van een dubbeltje per persoon tentoongesteld. Ondertussen probeerden ze het dode dier te verhandelen. In eerste instantie namen ze kon- takt op met een Belgisch museum. De Mid- delburgche Courant deed de suggestie aan de hand om het dier aan te laten kopen door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Beide instellingen zijn, zoals later zou blijken, niet op het aanbod ingegaan. Nadere bestudering van het dier bracht aan het licht, dat het een klein exemplaar was. Hij mat ruim 20 meter. Het dier was niet geharpoe neerd, doch vertoonde een betrekkelijk ondiepe huidwond. Het publiek toonde veel belangstel ling ondanks het feit dat het kadaver op een zo lastig te bereiken plaats lag, of zoals de Middel- burgsche Courant omschreef "Burghsluis is ongeveer vijf kwartier fietsen van Zierikzee; het waait op den Zeedijk altijd hard natuurlijk en ook dit jaar brengt de lieve Meimaand niets dan koude en regen". Vooral op Hemelvaartsdag (5 mei) hebben de vissers aardig munt uit hun vangst kunnen slaan. Intussen gingen ook de kenners zich met dit dier bemoeien en op 11 mei meldt de Middelburgsche Courant dan ook: "Geen walvisch! Mijnheer de redacteur. Het spijt mij, dat in het door mij aan uwe redactie gezonden berichtje inzake den te Burghsluis aangebrachten reuzen-visch een fout voorkwam, en ik bied u hierbij mijne excuses aan. Tot mijne verontschul diging zij echter aangevoerd, dat in het dage- lijksch leven "vinvisschen" steeds "walvisschen" worden genoemd, evenals men spreekt van de "doorns" van den roos, ofschoon zij wetenschap pelijk "stekels" heet en. Ook de acht jaren geleden aan de Turfkade vertoonde, 22 Mlange visch werd algemeen onbe twist "walvisch" geheeten, ofschoon deze ook de in uw vorig bericht bedoelde horizontale sleuven vertoonde, en dus wetenschappelijk slechts een "gewone vinvisch" was. Op de walvischvangst betrekking hebbende pho to's in geïllustreerde tijdschriften geven eveneens niet zelden den "vinvisch" als buit te zien. Merkwaardig intusschen, dat een dier, in het dagelijksch leven "walvisch" in wetenschappe lijke kringen "gewone vinvisch" genoemd, in waarheid nota bene in geenen deele een visch is, doch, zooals bekend, een zoogdier!" De volgende dag volgt er weer een artikeltje in de Middelburgsche Courant, waarin nogmaals wordt benadrukt, dat het aangespoelde dier geen walvis is: 21

de Wete | 1995 | | pagina 23