"Geen echte Walvisch. Van'andere, zeer be voegde zijde wordt ons nu weer geschreven: Het groote dier dat, acht dagen geleden te Burch- sluis aangebracht, thans aldaar te bezichtigen is, is geenszins een echte walvisch, zooals in het stukje, geplaatst in de Midd. Ct. van Maandag jl, beweerd wordt, maar een nog niet geheel volwas sen exemplaar van den gewonen vinvisch. De echte walvissen zijn van de vinvisschen gemak kelijk te onderscheiden door de afwezigheid eener rugvin en doordat de onderzijde geheel glad is, terwijl men bij de vinvisschen aan de bovenzijde eene rugvin en aan de onderzijde vele in de lengte verhopende sleuven of groeven waarneemt die zich van af den kop, naargelang van de soort, min of meer ver naar achteren uitstrekken. De gewone vinvisch is het langste van alle bekende dieren op onze aarde en bereikt eene lengte van 34 meter; de bovenzijde is fraai glanzend zwart, de onderzijde wit. Hij bewoont het meest noordelijke gedeelte van den Atlantische Oceaan en de IJszee en voedt zich met visch, kabeljauw, schelvisch, haring enz. In de maag dezer kolossale dieren heeft men soms 600, ja 800 kabeljauwen of schelvisschen aange troffen, eene hoeveelheid voldoende voor den maaltijd van 1200 of 1600 menschen. Doordat de gewone vinvisch dikwerf groote scho len van landwaarts zwemmende visschen achter volgt, geraakt hij ook in de nabijheid der gevaar lijke kusten, waar hij dan niet zelden verongelukt en strandt. In de vorige eeuw zijn er op deze wijze wel 10 of 12 dier zeemonsters op onze kusten aangeland. Door de walvischvangers wordt op den gewonen vinvisch weinig jacht gemaakt, daar hij te weinig spek oplevert, te vlug en te gevaarlijk is". Hierna wordt het even stil rondom de walvis. Dit duurt tot maandag 16 mei. Dan verschijnt er plots een advertentie in de Zeeuw: "Walvisch Veere. De walvisch, tang ruim 19 Meter aange spoeld te Burghsluis is door 'n sleepboot aange bracht te Veere en gedurende de Pinksterdagen aldaar te bezichtigen op de Werf van den Heer Van Beveren voor 10 cent de persoon". Hierna wordt het even stil rondom de walvis. Dit duurt tot maandag 16 mei. Dan verschijnt er plots een advertentie in de Zeeuw: "Walvisch Veere. De walvisch, lang ruim 19 Meter aangespoeld te Burghsluis is door 'n sleepboot aangebracht te Veere en gedurende de Pinksterdagen aldaar te bezichtigen op de Werf van den Heer Van Beveren voor 10 cent de persoon". Waarschijnlijk heeft Mattheus Johannes van Beveren (bijgenaamd "Barre Teeuw"), die regel- 22

de Wete | 1995 | | pagina 24