ca. 1910. Zeedijk met molen ca. 1935, etc. etc. Maar toch blijkt het later juist de volledigheid te zijn die dit boek zo aardig maakt; door middel van de, voor toeristische doeleinden bestemde, prentbriefkaarten wordt van ca. 1890 tot begin jaren zeventig de langzame groei, de ondergang (driekwart werd in 1944 verwoest) en de weder opbouw van de smalstad gedetailleerd geïllu streerd. De beknopte, maar zeer informatieve historische kaders maken deze publicatie ook voor niet-Westkappelaars toegankelijk. Een gouden vondst van de auteurs is, wat mij betreft, het gebruik van bijnamen bij de identifi catie van de geportretteerden. Kostelijk zijn namen als; Leuntje van Michultje van de Kur- june, Jöös de Kroeper, Leu Dunnit, Miene van Achteromme de Wegt, Bottul, Kuute, Gelina van Wantje Kris, Leine de Kaks, enzovoorts. - Groeten uit Westkapelle, 365 prentbriefkaarten en fotokaarten van Westkapelle, samengesteld door Piet Minderhoud, Hans Jongepier en Marian Roelse. Uitgeverij ADZ, Vlissingen 1994. ISBN 90-72838-11-4 (geb.); prijs 39,95. De meeste bijdragen van De Sjoel van Zeeland werden ooit eerder gepubliceerd. De studies zijn in een nieuwe bundel verzameld, ter gelegenheid van de herinwijding van de Middelburgse syna goge tijdens Chanoeka 1994, zonder twijfel hét Zeeuwse hoogtepunt van de afgelopen decennia. In 1704 verzocht de joodse koopman Benjamin Levi een synagoge te mogen bouwen achter zijn huis in de Sint Janstraat. Voorheen was er in Middelburg in een woonhuis een synagoge gevestigd, aan de Rouaanse Kaai, maar met de bouw van een "echt" gebedshuis kwam Mid delburg de eer toe, de eerste plaats buiten Amsterdam te zijn waar een synagoge verrees (Nu er weer diensten worden gehouden, is hij trouwens de op één na oudste die nog daadwer kelijk als synagoge in gebruik is). Toen in 1942 de Middelburgse joden naar Amsterdam wer den gevoerd, kwam de synagoge leeg te staan. Na nog een tijdje als opslag voor inbeslagge- nomen radio's te hebben gefungeerd, werd het gebouw in 1944 door geallieerd artillerievuur zwaar beschadigd. Tot ver in de jaren tachtig bleef de ruïne een aanfluiting voor de monu- mentenstad Middelburg: in 1962 werd het ge bouw gewoon vergeten en niet in het monumen- tenregister opgenomen, vandalisme kreeg vrij spel en ook bleven de restanten helaas niet gevrijwaard van anti-semitische graffiti. Gelukkig kon beginjaren negentig, na een lange voorbereidingstijd, aangevangen worden met de herbouw. De restauratie-architect, J.H. Sinke, verhaalt in een van de bijdragen op boeiende wijze over de uitgangspunten in het ontwerp. Binnen het sobere, strakke interieur neemt van oudsher de Aron Hakodesj („HeiligeArke", waarde torah- rollen worden bewaard) een dominerende posi tie in. De deuren zijn opgesierd met prachtige reliëfs van de hand van Appie Drielsma. Als essentiële elementen zijn verder de vrouwengale rij en de biema, een centrale verhoging waarop de Torah werd gelezen, behouden. Ook is bij de restauratie de Mikwe teruggevonden, de reli gieuze bad- en wasruimte; deze is in het ontwerp in verwoeste staat gehandhaafd en ondersteunt daarmee de functie van herdenkingsplaats. Het contrast tussen het gereconstrueerde, oor spronkelijke exterieur en het in eigentijdse vormen ingevulde interieur verbeeldt de breuk in de geschiedenis van de synagoge en symbo liseert daarmee de geschiedenis van de Joodse gemeenschap. In de bundelstudies is uitgebreid aandacht besteed aan het Middelburgs Joodse verleden. Natuurlijk aandacht voor Marco Perez, een van de steunpilaren van Willem de Zwijger. Aandacht ook voor Jacob Juda Templo Leon, die een beschrijving en een maquette van de tempel van Salomo vervaardigde en daarmee internationale aandacht trok. En natuurlijk niet in de laatste plaats aandacht voor de in Middel burg overleden Menasse ben Israël, die in Nederland allang vergeten is, maar in de Engel se en Amerikaanse geschiedschrijving nog steeds een prominente rol speelt, omdat het onder meer aan zijn inspanningen te danken is, dat Cromwell weer Joden toeliet in Engeland. Ook passeert in de bundel Mare Herman Boasson de revue, de wethouder van Middelburg die tevens een manufacturenzaak aan de Markt bezat, waar men terecht kon voor klederdrachtstoffen. Een prachtige en waardevolle bundel, waarin ook de kwaliteit van de foto's de aandacht verdient, het aanschaffen meer dan waard! - De Sjoel van Zeeland. Een bundel studies, uitgege ven ter gelegenheid van de herinwijding van de Middelburgse synagoge door A. Vos (e.a.). Samenstelling en eindredactie: P.W. Sijnke. Uitgeverij Den Boer/De Ruyter 1994. Prijs 18,50. Tiny Polderman 25

de Wete | 1995 | | pagina 27