DE GEDENKPLATEN IN DE STATIONS MIDDELBURG EN VLISSINGEN zich al gauw goed bij ons thuis. Tegen vader en moeder zei ze oom en tante. Haar grote vriendin werd Jannetje, de meid. Ze hield van dieren, kreeg een geitje, wist schuwe katjes te temmen en liep buiten adem achter een hond aan die bang was voor luchtafweergeschut. Ze leerde zelfs een makke koe melken en ging op den duur Zuid-bevelands praten. Hoewel sommige men sen van haar aanwezigheid op de hoogte waren, hebben zich nooit moeilijkheden voorgedaan. Mijn moeder en mijn schoonzuster zijn nog een keer op een winterse dag met Martientje per trein naar Groningen gereisd en de volgende dag terug. In oorlogstijd een wereldreis! Hoe de ouders zich ook beheersten, het afscheid was hard. Vaderen moeder hadden aan meneer en mevrouw Cohen beloofd dat wanneer de ouders de oorlog niet zouden overleven, Mar tientje altijd bij ons zou mogen blijven. Als ze, eenmaal volwassen, naar haar familie in Dene marken zou willen gaan, zou ze zelf mogen beslissen. De ouders Cohen stelden prijs op een Nederlandse opleiding. In de loop van 1944 ontwikkelde de toestand zich dusdanig dat Cohen reëel gevaar ging lopen. Vader heeft toen de hulp ingeroepen van de Ondergrondse Wer ker de heer M.D. de Groot uit Goes, die in het zicht van de bevrijding in de buurt van Woens- drecht doodgeschoten is. Het hoe en wat om trent zijn bemiddeling is mij onbekend. Trou wens, hoe is vader aan zijn naam gekomen? Elk contact met de familie Cohen werd meteen verbroken. Na Dolle Dinsdag, de strijd in Zeeuws-Vlaan deren, de luchtaanvallen op de zeedijken van Walcheren en de landingen op Zuid-Beveland kwam dan met veel gevlieg en geschiet de Bevrijding. Martientje had geen schrammetje opgelopen. Hoe zou het nu met haar ouders zijn, waar zouden ze ergens zitten? Waren ze toch nog in leven? Martientje, die nu bijna zeven was, even oud als Koningin Beatrix, kon nu gerust in Nieuwdorp naar school toe. Daar liep ze dan ook elke dag met andere kinderen heen. Ze leerde ook Engel se militairen kennen, die bij ons aan huis kwamen. Toen er een luitenant op dienstreis naar Engeland moest, mocht ze voor diens kinderen een kartonnen dierenboekje meegeven met gevolg dat er vele jaren lang in een buiten wijk van Londen een poes gewoond heeft die Pimpeldonsje heette. De oorlog sloop voort en de onzekerheid omtrent het echtpaar Cohen bleef vanzelfspre kend voortduren. Welk lot was het beschoren geweest? In Groningen had het Verzet meneer Cohen een vals persoonsbewijs en meneer en mevrouw een onderduikadres bezorgd. Met achterlating van alles hebben ze het getweeën aangedurfd per trein te reizen, met alle risico's van scherpe controle en hebben ze tot het eind van de oorlog in de omgeving van Schoorl bij Alkmaar ondergedoken gezeten. Na de capitulatie op 5 mei 1945 is West- Nederland voorlopig afgesloten gebied geble ven, maar dit heeft de Cohens niet kunnen weer houden. Brandend van verlangen hun kind wellicht weer te zullen zien hebben ze Schoorl per fiets verlaten om te proberen Zuid-Beveland te bereiken. Ze hebben mensen bereid gevonden hen over grote rivieren te zetten en daar ver schenen ze opeens. Cohen op een fiets met anti- plofbanden. Op onze boerderij werd het gezin half mei tot ons aller opluchting herenigd. Nu was de Bevrijding pas compleet! De heer Cohen heeft daarna gekozen voor een betrekking als leraar in Dordrecht en het echt paar heeft nog op verschillende andere plaatsen gewoond. Als hoogbejaard weduwnaar verbleef de heer Cohen op de Veluwe. Zijn gehoor stond hem toe muziek en met name zijn geliefde strijk kwartetten te beluisteren, soms zelfs buitenshuis. Toen ik hem de laatste maal opzocht waren zijn 90 jaren hem duidelijk aan te zien. Hij haalde talrijke herinneringen op en had het meer dan ooit over Martientje die al in 1963 zo ontijdig gestorven was. Nog geen jaar geleden had ik de eer te mogen spreken tijdens zijn uitvaart. C.M. Bier ens Ongeveer vijfhonderd medewerkers van de Ne derlandse Spoorwegen zijn in de Tweede We reldoorlog om het leven gekomen. Ook op Walcheren vielen in die jaren slachtoffers onder het NS-personeel. Hun namen staan vermeld op de gedenkplaten, die zijn aangebracht in de hal van de stations Middelburg en Vlissingen. Op die te Middelburg staat: Cornelis Grim. Op die 5

de Wete | 1995 | | pagina 7