DE VIJGHETER Dr. P.J. Meertens, „Beronicius en de opstand der Walcherse boeren in juli 1672". Historia, jaar gang 9, nr. 10, 1943. Dr. D.J. Roorda, „Partij en Factie", Historische Studies XXXVIII, Rijksuniversiteit te Utrecht. 1979. - Zeeuws Documentatiecentrum, „Oproer en Pro test", Tentoonstelling 1982 te Middelburg. F. van den Driest In de 17e eeuw heeft in het duingebied tussen Vlissingen en Dishoek een buurtschap in en om het fort de Vijgheter bestaan. Herman Saftleven jr. (1609-1685), die bekend is om de talrijke topografische schilderijen, die hij op zijn rond reizen door Nederland maakte, heeft ook min stens drie tekeningen van het fort in afgetakelde toestand gemaakt. Een ervan is in het bezit van het Gemeentearchief in Vlissingen, samen met foto's van de andere tekeningen van het fort vanuit andere hoeken gezien. Waar deze andere twee prenten zich nu bevinden, heb ik nog niet kunnen achterhalen. Door de drie tekeningen te vergelijken met de serie prenten die Saftleven van de ruïnes van de Dom van Utrecht, na de orkaan van 1674, maakte, is het verleidelijk om te denken dat Herman Saftleven kort na deze ramp, ook op Walcheren gereisd heeft en de ruïnes van het fort de Vijgheter vereeuwigde. Het bericht in "De Oprechte Haerlemse Saterdaegse Courant" over het weer op 1 augustus 1674, meldt dat te Antwerpen tussen 6 en 7 uur ontstond "soo grouwelijcken onwe'er, dat de brugge over de Schelde wiert verbroocken en bijnnae alle de schepen hier en ginder gedreven". Indien Wal cheren ook door deze orkaan getroffen is, zou 1674 ook fataal geweest zijn voor het fort in de duinen. Door de eeuwen heen is dit kustgebied steeds als zeer kwetsbaar genoemd, bijvoorbeeld de storm vloeden van eind 1720 en begin 1721 hebben "de duin bij de Vijgheter bijkans doorgebroken" en in 1752 heeft Mr. Pieter Boddaert de zorgen beschreven, die nodig waren om verder afslag tegen te gaan: ,T> e V/cketcr 13

de Wete | 1995 | | pagina 15