Wat geschiedt in de Tehuizen van den Nederlandsche Militaire Bond? In de Tehuizen heerscht een opgewekte, ongedwongen en gezellige geest, die van het Christendom is doortrokken. Er zijn eet- en drinkwaren, doch GEEN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN, tegen uiterst geringen prijs verkrijgbaar. De bezoekers vinden er geschikte en gepaste ontspanninggoed voorziene leestafels en bibliotheken, waarvan GRATIS gebruik kan worden gemaakt, doch ook vereenigingen, die zich ten doel stellen hen geestelijk op te voeden, en verstandelijk te ontwikkelen. Er worden geregeld bijbellezingen gehouden, of actueele onderwerpen door bekwame sprekers behandeld, tot bijwoning waarvan echter niemand verplicht is. Ter afwisseling worden dikwijls ontspanningsavonden georganiseerd. Ook worden muziek en zang in de Tehuizen druk beoefend. Bij plechtige gelegenheden, als Koninginnedag enz. worden in de Tehuizen feestelijke vergaderingen gehouden. Voorts is er bijna overal gelegenheid om te studeeren. In de laatste jaren herbergden onze Tehuizen meer dan een kwart millioen bezoekers per jaar, die den zegen van onzen arbeid hebben genoten, zonder dat dit hun geld gekost heeft! De Tehuizen voor Militairen zijn voor ons Volk van onberekenbare beteekenis en waarde. Zij, die daarvan nog niet doordrongen waren, zijn door de mobilisatie wel overtuigd geworden. Alles samen genomen, kan van den N. M. B. en van zijne Tehuizen worden getuigd, dat zij uiting zijn van gezonde philantropie en van christelijke naastenliefde. Lagere School. Aan Nederlandse onderwerpen werd trouwens veel aandacht geschonken. Zoiets doet in een tijd waarin we geacht wor den Europees of mondiaal te denken, weldadig aan. De mobilisatie 1914-1918 had ook tot gevolg dat op Walcheren een aantal tijdelijke militaire tehuizen werd geopend. De Christelijke Sol daten Almanak uit 1917 vermeldt de volgende: Oostkapelle, Westkapelle, Veere, Vrouwenpol der, Sloedam, Serooskerke, Biggekerke, Kou- dekerke, Oost- en West-Souburg. De precieze ligging van deze tehuizen heb ik helaas niet kunnen vaststellen. Ook in deze tijdelijke tehui zen werden activiteiten georganiseerd, zoals bijvoorbeeld de Kerstviering op 27 december 1917 te Oostkapelle: zang door een viertal dames, toespraken door Ds. Krijkamp en Ds. De Kruiter, uitreiken van een bijbelse almanak, dankzegging en zingen van Gezang 180 vers 1. Na de wapenstilstand van 11 november 1918 werden de tijdelijke tehuizen geleidelijk opge heven. Terug naar Vlissingen Na de demobilisatie van eind 1918 liepen de bezoekersaantallen terug. De situatie in het tehuis aan de Kromme Elleboog was en bleef onbevredigend. Met vereende krachten slaagde men er in op 15 juni 1921 aan het Bellamypark 43 een nieuw tehuis te openen. Voor de Viis- singsche Courant uit die dagen top-nieuws: aan de opening werd maar liefst zeseneenhalve kolom gewijd. Niet minder dan tien sprekers voerden het woord, waaronder burgemeester Van Woelde- ren en mej. Van Marle, dochter van generaal Van Marle (mede-oprichter van de Bond), wiens naam aan het nieuwe tehuis verbonden werd. Tijdens de opening werd een telegram gezon den aan H.M. de Koningin met onder andere de wens: "dat de arbeid in het tehuis mocht strekken tot verhoging van het geestelijke en moreele peil van den matroos en den soldaat en tot schraging van Uw troon en Uw Huis." Het was een feestelijke dag voor protestants-chris telijk Vlissingen. 16

de Wete | 1995 | | pagina 18