De Vries, Nederlands Hervormd Predikant, een dringend beroep op de leden om geld bijeen te brengen voor restauratie en inrichting van het Christelijk Militair Tehuis te Middelburg. Door geldgebrek dreigde sluiting, zelfs verkoop en dan te bedenken: "het Roomse tehuis is klaar en kan zonodig de deuren openen!" Het lukte de Bond om het tehuis aan de Nieuw- straat weer geheel te laten functioneren maar de situatie bleef zorgelijk wegens ruimtegebrek en slechte conditie van het gebouw. Hulp kwam opdagen van de zijde der gezamen lijke Zeeuwse dagbladen. Die startten een actie voor een nieuw tehuis. De Zeeuwse protestan ten stelden zich ten doel minstens 10.000,- bijeen te brengen. In het kader daarvan orga niseerde onder andere de Nederlandse Christe lijke Vrouwenbond van Middelburg een ver koopdag die 800,- opbracht. Het resultaat van alle activiteiten was, dat in het najaar van 1952 een fraai pand aan de Zuidsingel 126 (het Observatorium uit 1736) kon worden be trokken. Bij de opening waren talrijke autoriteiten aan wezig: gedeputeerde Schout, burgemeester Bolkestein, Majoor Potteboom, commandant van de COAK enz. Geschenken werden aange boden in de vorm van clubfauteuils, biblio theekboeken, schemerlampen en een boeken kast. Met een feestavond in de Schouwburg werd de openingsdag besloten. Tijdens de februariramp van 1953 meldde tehuisleider Bakker: "er is geen dakpan gebro ken. Ben gisteren het dak opgegaan om enkele losgeraakte dakpannen goed te leggen, niets gebroken. Mijn vrouw is met een jacht meege gaan naar Zierikzee om hulp te bieden." De veranderingen op maatschappelijk gebied uit de zestiger en zeventiger jaren lieten ook het PMT Middelburg niet onberoerd. De mili tairen mochten in burgerkleding lopen en zoch ten andere vormen van vrijetijdsbesteding. Men ging bijvoorbeeld bars bezoeken, ook kerke lijke jongens. De leiding van het PMT probeerde met een aangepast programma op de ontwikkelingen in te spelen en het teruglopende bezoek tegen te gaan. Excursies werden onder andere gemaakt naar het Stadhuis, Zeeuws Museum, rondritten over Walcheren. Ook de flipperkast deed zijn intrede. De leiding had veel werk aan de ver koop van broodjes, kroketten, frikadellen enz. Toch bleef het bezoek teruglopen, oorzaken onder andere: dienst, studie en de auto waar door de militairen vaker en sneller naar huis konden gaan. Om de inkomsten uit te breiden ging men over tot verhuur aan derden. Met de nodige inventiviteit en een zuinig beleid wist men het tehuis tot het begin van de jaren negentig open te houden. In 1992 viel het doek. Het tehuis aan de Zuidsingel moest de deuren sluiten. Daarmee was aan meer dan 100 jaar activiteit van de Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond Pro Rege op Walcheren een einde gekomen. Jules Braat Bronnen - Archief van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht. - Gemeentearchief Middelburg. - Gemeentearchief Vlissingen. 19

de Wete | 1995 | | pagina 21