naast het geven van informatie, er ook voor bedoeld is om recreanten in Zeeland er ook eens te voet of op de fiets op uit te laten trek ken. Walcheren komt er niet slecht van af: het gelijknamige hoofdstuk begint met de zinnen: "Walcheren is vanouds het bekendste eiland van Zeeland en uiteraard niet zonder reden. Het heeft ruim 30 km Noordzeestrand en met Mid delburg, Vlissingen en Veere heeft het over stedeschoon niet te klagen." De informatie die wordt aangedragen is helder en voortreffelijk te noemen; de schrijver heeft zich door de meest actuele (wetenschappelijke) gegevens laten documenteren zodat hard nekkige misverstanden eindelijk eens genuan ceerd uit de wereld geholpen worden. Bijvoor beeld, over de Karolingische "Middelburg" schrijft de auteur: "meer dan een houten omhei ning op een hoogte moet je je daarbij overigens niet voorstellen" (p. 65). Over de vliedbergen: "Meer en meer neemt men echter aan, dat het middeleeuwse kasteelbergen zijn" (p. 61). Dergelijke informatie maakt een boekje, dat pretendeert niet meer te beogen dan een blik "achter de coulissen van het landschap" te gunnen, erg waardevol en een aanvulling op de al bestaande (vaak nietszeggende) gidsjes. Veel aandacht dus voor de Zeeuwse flora en fauna. Interessant voor leden van de Kring (met haar veldnamencommissie) dat er in het register naast plaatsnamen, ook veldnamen voorkomen. Als bijlagen zijn zes wandel- en fietsrouten bijgevoegd. Een aanrader, dit boekje (en nu maar hopen op een mooie herfst!). Toch nog een kanttekening: de kwaliteit van de kaartjes wisselt nogal; zo gaat de Schansenroute door West-Zeeuwsch- Vlaanderen vergezeld van een duidelijke platte grond, terwijl bijvoorbeeld de wandeling rond Ouddorp het moet doen met een onscherpe afdruk van een topografische kaart, waarvan het lijkt alsof de handige buurman van de auteur die snel zélf even op de foto heeft gezet. Ook de overzichtskaart is onduidelijk gerepro duceerd: water is niet te onderscheiden van land en er staan termen op die in het boekje niet terug te vinden zijn ("Noordzee-Riviera", "GR 5a", e.d.). Maar gelukkig voor de gebrui ker die tijdens het fietsen zijn of haar leesbril thuisliet: afgaand op dit kaartje mag je dan zó de Oosterschelde infietsen, de belangrijkste plaatsnamen staan er werkelijk met buiten proportionele koeieletters op vermeld. Zeeuwse Delta, land van overkanten, door Diederik Mönsch. NIVON-Streekwijzer no. 6, Amsterdam 1995. Prijs 23,90. Sociëteit "De Vergenoeging" lijkt met 135 leden na 200 jaar nog steeds springlevend. Een prachtig monumentaal gebouw aan de Gortstraat staat tot hun beschikking, waar veel activiteiten georganiseerd worden, zoals biljart-, bridge- en kookavonden, handboogschieten, etc. Door middel van een gedenkboek ter ge legenheid van het 200-jarig bestaan tracht de vereniging meer naar buiten te treden en het vooroordeel "strikt besloten" te zijn, weg te nemen. Het boek is fraai vormgegeven (met uitzonde ring van de wat oubollige kaft) en rijk geïllu streerd. De auteur, zelf sociëteitslid, beschrijft de geschiedenis van zijn vereniging chrono logisch en begint daarom met de opkomst van de Patriotten. In 1784 stichtten zij naast een 26

de Wete | 1995 | | pagina 28