ACTIVITEITEN, AANKONDIGINGEN, MEDEDELINGEN Woensdag 25 oktober 1995 In de Wete van juli jl. stond vermeld dat de oktober-lezing gehouden zou worden door mevrouw Jacqueline van Paaschen. Zij is echter wegens ziekte verhinderd. Het bestuur heeft de heer A.P. de Klerk bereid gevonden op deze avond een lezing te houden met als thema "het vooroorlogs Walcheren door het oog van kunstenaars en dichters" De heer De Klerk zal zijn lezing verluchtigen met enige dia's. Open Hof, Vlissingen, 20.00 uur. Woensdag 22 november 1995 Valt er nog iets nieuws te melden over Jantje de Prentenknipper? De verhalen zijn immers te boek gesteld en heel veel eigenaars van een prent hebben hun bezit tentoon laten stellen. Toch moeten er nog veel onbekende prenten zijn en weten we weinig bijzonderheden over Jantje op Walcheren. Daarom kan deze avond wellicht een nieuwe impuls geven aan de ken nis over zijn kleurrijke prenten. We vertonen u deze avond staaltjes van Jans knipkunst middels een keur aan dia's, toege licht door zijn biografen, het echtpaar Verhave. En de avond zou nog boeiender kunnen worden als u uw eigen prent meeneemt, of die van vrienden of familie: alle aanwezigen zullen ze bewonderen! Tevens zullen de heer en mevrouw Verhave demonstreren hoe een prentje tot stand komt en hoe een originele prent "in restauratie" genomen wordt. Open Hof, Vlissingen, 20.00 uur. Woensdag 31 januari 1996 Monumenten van een nieuwe tijd. Architec tuur en stedebouw 1850-1945" is het onder werp waarover mevrouw drs. B.I. Sens uit Middelburg komt spreken. Als "toelichting" op het onderwerp schreef ze ons: Tussen 1988 en 1990 is in de provincie Zeeland het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) uitgevoerd. Dit project is door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gestart met als doel de waardevolle bouwkunst en stedebouw uit de periode 1850-1940, de zogenaamde jonge bouwkunst en stedebouw, in heel Nederland op unifoime wijze in kaart te brengen. In Zeeland omhelst de inventarisatie de periode tot 1945, zodat ook de wederopbouwarchitec tuur en de verdedigingswerken uit de Tweede Wereldoorlog bij het onderzoek zijn betrokken. Ruim 5300 objecten en complexen en 47 "gebieden met bijzondere waarde" zijn in Zee land geïnventariseerd. Woningbouw, boerderijen, openbare gebouwen, gebouwen voor maatschappelijke voorzienin gen, scholen, kerken, fabrieken, gemalen, sluis jes, watertorens, bruggen en stations, het is maar een greep uit de grote verscheidenheid aan objecten en complexen die de onderzoekers "in het veld" zijn tegengekomen. Tijdens de lezing zal aan de hand van dia's een globaal overzicht worden gepresenteerd van de resultaten van het MIP in Zeeland, met de nadruk op Walcheren. Tevens zal aandacht worden besteed aan het Monumenten Selectie Project (MSP), een ver volgproject op het MIP, waarbij gebouwen worden geselecteerd die voor de status van Rijksmonument in aanmerking komen. Schouwburg MolenwaterzaalMiddelburg, 20.00 uur. G.J. de Rooij Een leven voor de kunst Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard von Brucken Fock (1859-1935) Gerard (G.H.G.) von Brucken Fock was een van de kunstenaars die begin deze eeuw in de badplaats Domburg hun inspiratie vonden. Hij logeerde er bij zijn nicht Marie Tak van Poort vliet en ontmoette beeldende kunstenaars als de Toorops, Piet Mondriaan, Jacoba van Heems- kerck, Louis Schelfhout en vele anderen. De op het kasteel Ter Hooge te Koudekerke geboren en getogen Von Brucken Fock was in dit gezel schap als meervoudig kunstenaar een buiten beentje. In eerste instantie voltooide hij een opleiding tot musicus/componist. Hij compo neerde in de stijl van de negentiende eeuw en liet zich sterk inspireren door de natuur. Ook schreef hij gedichten. Pas in 1901 begon hij te schilderen. In Domburg werd hij aangemoe digd en geïnspireerd door Jan Toorop. Hij gebruikte de voor die tijd moderne divisionis- tische techniek, die zich in Nederland tot een geheel eigen luministische stijl zou ontwikke len. Later keerde hij terug naar de traditionele 30

de Wete | 1995 | | pagina 32