WETENSWAARDIGHEDEN "Hotel Walcheren" Adieu Jarenlang, sinds oktober 1980, heeft de Heem kundige Kring Walcheren haar bijeenkomsten belegd in Hotel Walcheren aan de Brouwe rijstraat te koudekerke. Na de lezing van prof. dr. Henderikx in februari van dit jaar kwam, door het faillissement van de uitbater, daaraan abrupt een einde. Het gebouw dateert uit 1894. De villa werd gebouwd voor mevrouw Holle- stelle, schoonmoeder van de toenmalige huis arts Van der Harst. (Hij praktizeerde van 1891 tot 1936). Door onjuist handelen met de te besteden gelden ging de aannemer failliet. De bouw moest halverwege gestaakt worden. Kort daarna voltooide de firma W. Maas de villa. De heer J. Roose uit Koudekerke bezit waarschijn lijk de eerste foto die van dit huis gemaakt is. De tekst op de foto vermeld het jaartal 1896. De hier afgebeelde prentbriefkaart dateert uit dezelfde tijd: Het boompje in de voortuin is even groot als op de oude foto. hoewel hij er pas woonde toen omstreeks 1930 een tweede arts zijn intree deed. Voor die tijd oefende hij zijn praktijk uit in de oorspronke lijke dokterswoning met koetshuis en paarde - stal, eveneens aan de Brouwerijstraat gelegen. Een eigen gerij was noodzakelijk omdat de dokterspraktijk zich ver buiten Koudekerke uitstrekte tot in 't Zand, Biggekerke, Melis- kerke en Zoutelande. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg de villa een andere bestemming. Aannemer C. Flipse uit Middelburg begon er een hotel-restaurant. Het was voor het doip een grote vooruitgang. Voor vergaderingen konden sprekers en bezoekers uit andere delen van het land hier nu onderdak vinden. Voordien verbleven zij bij inwoners van Koudekerke. In 1956 werd de heer Joosse uit Goes eigenaar. Hij bracht het hotel tot bloei. Het werd ver scheidene malen uitgebreid. Bruiloften en andere festiviteiten werden er veelvuldig ge- De tuin van de villa was omgeven door een sloot, die voor de afvoer van het afvalwater diende. Riolering was toen nog niet aangelegd. In Koudekerke werd het gebouw beschouwd als de woning van de dokter Van der Harst, houden. Mevrouw Rita Roose-Joosse weet te vertellen dat er ook in die jaren al veel Duitse toeristen kwamen. Het hele gezin moest helpen om de zaak te runnen. Hotel Walcheren wisselde daarna regelmatig 1

de Wete | 1995 | | pagina 3