VAN DE REDACTIE KORTE GESCHIEDENIS VAN DE KERKELIJKE GEMEENTE GAPINGE van eigenaar. De laatste (hij veranderde de naam in "Hof van Walcheren") ging in 1994 failliet. De heer C. Flipse van bouwmarkt "Houtland" uit de Badhuisstraat kocht het onlangs aan. Er zal een grotere zaak "Doeland" in de doe-het- zelf sector gevestigd worden. Op dit ogenblik is er nog geen definitieve tekening van deze nieuwe vestiging voorhanden om hierbij te plaatsen. We hadden gehoopt dat het karakte ristieke hoofdgebouw uit het begin van deze eeuw op zo'n markante plaats - een van de weinige monumenten van Koudekerke - be houden zou blijven. Met dank aan de heren W.P. Roose, Jan en Kees Roose voor het aanreiken van informatie en beeldmatriaal. R. Rauwe-Labruyère Op 9 september 1995 (Open monumentendag) werd in de hervormde kerk van Gapinge het eerste exemplaar van de "Inventaris van het archief van de hervormde gemeente te Gapinge (1586-1989)" aangeboden aan de voorzitter van de kerkeraad. Prof. dr. Henderikx hield een lezing en de archivaris van Veere, Peter Blom, sprak over "Het belang van kerkarchieven voor de regio nale geschiedschrijving". Het is erg jammer dat door de regionale pers bijna geen aandacht aan deze bijeenkomst is besteed, zodat maar weinig mensen hiervan op de hoogte waren. Gelukkig kunnen we u een gedeelte van de lezing van Peter Blom in deze We te aanbieden. Het bestuur van de kring is er in geslaagd nieuwe mensen voor de redactie te vinden. We zijn daar blij mee. In de Januari-Wete zullen we aandacht besteden aan het afscheid van Jan Louwerse en hopen we de nieuwe redactie leden aan u voor te stellen. Tot die tijd kunt u uw kopij voor De Wete gewoon sturen naar Herengracht 18, 4331 PW in Middelburg. Veel genoegen met deze Wete. L. Sinke-Boone In de periode tussen 500 en 1300, vooral vanaf circa 1000 ontstonden op het eiland Walcheren nederzettingen die voor het grootste deel nu nog aanwezig zijn. Tevoren had Zeeland zich vanaf circa 300 van een veengebied ontwikkeld tot een landschap met uitgestrekte schorren en door binnendringend zeewater diep uitge- schuurde kreken. De schorren van Walcheren werden door de bewoners al snel in gebruik genomen als weidegebied, en nadat de kreken voor een groot deel waren dichtgeslibd werd het eiland tegen het midden van de twaalfde eeuw door een dijk omringd. De kreek waar Gapinge aan lag was een van de vele kreken in het noorden van Walcheren. De naam Gapinge zou geen van een waternaam afgeleide plaats naam zijn, maar uitsluitend een plaatsnaam; deze zou betekenen "de plaats bij de opening of verwijding van een kreek". We mogen hier bij niet denken aan het woord gaping. De eerste vermelding van een kerk in Gapinge dateert uit 1216. In dat jaar bevestigde paus Innocentius III het kapittel van Sint Pieter te Utrecht in het bezit van de patronaatsrechten van dertien kerken in Zeeland, waaronder die van Gapinge. Hieruit blijkt dat het kapittel de genoemde rechten al bezat. In 1310 droeg het kapittel van Sint Pieter al zijn patronaats- en tiendrechten in Zeeland in erfpacht over aan de graaf van Holland. Vervolgens schonk hij een jaar later alle hem toekomende rechten over de kerken in Brigdamme, Kleverskerke, Schel lach, Zanddijk en Gapinge aan de kerk van Sint Pieter te Middelburg. Oorspronkelijk bezat de kerk twee Maria-kapellen, waaraan twee kape laans waren verbonden. In 1383 werden ze bij besluit van bisschop Floris van Utrecht tot één samengevoegd. De reden hiervan was dat 2

de Wete | 1995 | | pagina 4