De Bourdon was bijna 2 meter hoog. Hij was ruim 2 meter in doorsnee en woog meer dan 6.600 kg. Hij was gegoten door Claes Noorden en Jan Albert de Grave uit Amsterdam met een sierrand van engelen en het wapen van Middelburg, de dubbele adelaar. Daaronder de wapens van de Heren van de Magistraat, Anno 1715. Het Latijnse opschrift wijst de poorters erop dat met het klinken van de klok ook de levenstijd voortgaat. Monumenten In 1939 was de Inspecteur voor Kunstbescher ming, dr. J.J. Kalf, in opdracht van de toen malige regering, begonnen met het registreren van monumentale klokken en carillons. Het carillon van de Lange Jan, met de grote Bour don uit 1715 viel daaronder. Op die manier hoopten ze de fraaie monumenten te kunnen redden uit de grijpgrage klauwen van eventuele vijandelijke machten. Naïef, dat wel! ABCKMP In de loop van 1942 namen de verliezen van de Duitse legers steeds toe. Er ontstond een groot tekort aan metalen voor de aanmaak van nieuwe wapens. De "Rüstungsinspektion" be sloot toen (december 1942) ook in Nederland over te gaan tot het vorderen van kerkklokken. Alle bellen die niet als monument geregistreerd stonden, werden ingedeeld in de categorieën A, B of C en aldus verwezen naar de grote smelt kroes van Duitse wapenindustrie. De M-lijst mocht overigens niet meer dan 10 procent van het totale klokkengewicht bedragen. De gevallen Bourdon van de Middelburgse Lange Jan, aan de voet van de toren, kreeg een plaats op de eerste M-lijst. "Als we ons aan die lijsten houden," oordeelde de "Rüstungsinspektor" "dan draagt het Neder landse volk te weinig bij aan de heroïsche strijd van de Duitse legers." Er kwam een herziene lijst. De Bourdon staat daarop vermeld als "afgevoerd". Verzet Natuurlijk werd er overal tegen de klokkenroof geprotesteerd. In verschillende plaatsen stond, toen de fa. Meulenberg de klokken kwam op halen, op de bellen geschreven: Wie met Gods klokken schiet, wint de oorlog niet! De Meu- lenbergers werden tegengewerkt, uitgescholden en bedreigd. Enkele malen moest de "Feldgen- darmerie" te hulp worden geroepen. Sleutels waren plotseling zoek, kosters niet thuis. Meer effect had het ambtelijk traineren. Lijsten raakten zoek en werden veranderd, klokken stonden ineens op andere plaatsen. Gewichten werden onjuist opgegeven, post te laat bezorgd. De "Rüstungsinspektion" kampte met een te kort aan vervoersmogelijkheden. Ook dat telde mee. En zo bleek dat aan de einde van de oor log 45 procent van het totale klokkengewicht nog in Nederland stond. De architect van de nieuw te bouwen toren in Middelburg, Jan de Meyer, schreef na de oorlog in een artikel over de torenbouw, over Meulenberg die de Bour don kwam ophalen. "Kulturtrager" noemde hij ze spottend. Tijdenlang schutterden ze om hem op een wagen te krijgen voor vervoer naar een schip. De Bourdon is in eerste instantie naar Zierikzee gebracht. De archivaris dr. Unger had nog getracht hem te redden, door hem op een K-lijst te zetten (deel uitmakend van een historisch carillon). Maar het was niet gelukt. Een beschadigde klok? Uit een brandende toren gevallen? Fort damit! Naar Zierikzee. En vandaar is de oude eerbiedwaardige vervoerd naar Gorkum. Ver zamelplaats Spijk. Unger en Kalf kwamen tot de ontdekking dat er in heel Zeeland geen enkele M-klok stond ingeschreven. Een kans, dachten ze. Jammer, vond de Inspektor. Nichts zu machen! Maar wat dacht u van een paar plaatsen op de C-lijst? Met drie sterren, stelde hij voor. Dat is toch voorlopig wat uitstel. En zo kwam de klok van de Middelburgse Oostkerk, alsnog op de C-Iijst. En wonder boven wonder kreeg de oude Bourdon ook een plaats op dezelfde lijst. Met sterren. Maar het helpt allemaal niet meer zo veel. De Inspektor neemt de lijsten langzamerhand niet serieus meer. Zijn opdracht was 90 procent en geen cent minder. Voor Kalf en Unger waren het steeds spannende besprekingen. Kalf werd het teveel. Februari 1943 ging hij met ziekte verlof. De Adjunct-Inspecteur voor de Kunst bescherming Janszen neemt zijn plaats in. Unger neemt zijn kans waar en wijst Janszen erop (het is dan maart 1943) dat heel wat klokken van de C-lijst eigenlijk M-klokken zijn. Dat, zo beloofde Janszen, zullen we onderzoeken. "Prüfen", had hij gezegd. En zo is er ook nog een P-lijst ontstaan! (voorlopige vrijstelling). 6

de Wete | 1995 | | pagina 8