Veere inPr oeil den wij enig aanknopingspunt voor een toernooi in Haarlem in 1235. Bovendien is het vreemd dat al in de dertiende eeuw sprake zou zijn van de titel 'heer van Veere'. Zowel Wolfed I als Wolfed II wor den, hoewel zij wel heer van Veere zijn geweest, nooit op die wijze aangeduid. Pas na de dood van Wolfed II (ca. 1317) gaan zijn opvolgers zich heer van Veere noemen. Afgaand op de titel van het door Ermerins aangehaalde werk - waarin ove rigens de betekenis van het woord 'hant- spel' niet geheel duidelijk is1 - lijkt het mij het meest waarschijnlijk dat wij te doen hebben met een historisch-literair geschrift uit de late veertiende, vijftiende of zes tiende eeuw, waarin ridderidealen centraal staan en aan de hand van de beschrijving van toernooien uit een ver verleden de voorvaderen van illustere adellijke families uit de eigen tijd worden verheerlijkt. Betrouwbaar behoeven de verhalen in een Gezicht op de stad Veere, vóór 1595. Uit: Rijksarchief in Zeeland, Zelandia lllustrata deel II nr. 991. dergelijk werk beslist niet te zijn, al zullen zij hier en daar wel raakvlakken hebben met de historische werkelijkheid. In dit verband is het van belang te zien dat Ermerins vier jaar na het verschijnen van zijn bovengenoemd boek, de zogenaamde vroege vermelding van een heer van Veere opnieuw noemt in zijn werk Eenige Zeeuwsche oudheden: behelzende een beschryving der stad l/ere (1790). Hij dateert de vermelding nu echter niet in 1235, maar in 1234. Kennelijk heeft hij daarmee een onjuistheid in zijn boek uit 1786 willen corrigeren. Voor de oplossing van ons probleem is deze correctie niet onbelangrijk; 1234 is namelijk het jaar van het fameuze Frans-Duitse toernooi van Corby. Vooral in het graafschap Holland en Zeeland is dit toernooi sterk in de herinne ring blijven voortleven, met name omdat daarbij de Hollandse graaf Floris IV is gedood. Melis Stoke en Willem Procurator besteden er de nodige aandacht aan, en Johannis de Beke beschrijft in zijn midden- veertiende-eeuwse kroniek het toernooi en de dood van Floris IV in een bloemrijk en Ter Veer

de Wete | 1996 | | pagina 12