deel is ontleend aan documenten. We beginnen de wandeling bij het NS- station van Middelburg. Het was daar in de oorlog een drukte van belang, het vervoer van en naar de Heimat vond van daaruit plaats. Zowel op het station als in de goe derenloods (nu dansschool Janvier) was personeel van de Deutsche Reichsbahn werkzaam. In het Veilinggebouw aan de Kanaalweg (nu Kwikfit Autocenter) waren Duitse voorraden opgeslagen. We gaan de (toen bewaakte) Stationsbrug over, komen op de Loskade en nemen de eerste straat links: de Goese Korenmarkt. Op nummer 34, waar zich nu het gebouw van het voormalige Wegschap Walcheren bevindt, stond tijdens de Tweede Wereld oorlog een grote bunker, die pas vele jaren na de oorlog is gesloopt. De Loskade was in die jaren hét aanvoer- punt van zand, grind en cement voor de bunkerbouw. Vanaf die plek reed het zoge noemde zandtreintje naar de kust, gebruik makend van het oude baanlichaam van de Stoomtram Walcheren. Het geheel stond onder leiding van de Organisation Todt (O.T.), die aan de Loskade 27 haar Aussenstelle Walcheren had gevestigd. Deze grootaannemer van het Derde Rijk had onder andere als taak het bouwen van de Atlantikwall, waarvan Walcheren deel uitmaakte. Talloze bunkers, geschutsop- stellingen en opslagplaatsen werden door deze organisatie aangelegd. De Loskade verder volgend komen we bij de plek waar de zogenoemde Hooischuur was gelegen. Dat is nu ongeveer bij het middelste blok flats. In deze loods lag bouwmateriaal, hooi en stro van de Wehr- macht opgeslagen. Errond lag achter prik keldraad een kolenopslagplaats (Kohlen- lager). Via Maisbaai en Spijkerbrug gaan we naar de Rouaansekaai. In het huis op nummer 43 zetelde het N.S.K.K., het National- Sozialistisches Kraftfahrkorps, belast met het vervoer in de oorlogsgebieden. Lopend door de Kuiperspoort bereiken we de Dam Z.Z. en gaan linksaf. In de panden Dam 6 en 8 zetelde de Beauftragte des Reichskommisars (Münzer), de hoogste Duitse gezagsdrager in Zeeland. Boven dien was daar de Ordnungspolizei geves tigd. De Beauftragte controleerde onder andere het provinciale en gemeentelijke bestuur, verleende hulp aan de Arbeitseinsatz, regelde evacuaties en dergelijke. Als nijvere bijen zwoegden daar op de Dam de Referenten, Angestellten, Sekretare en Helferinnen, hopende van overplaatsing naar het Oostfront gevrijwaard te blijven. Dat was het angstvisioen van iedere Duitser. We steken de Dam schuin over en vervol gen onze weg via de Rotterdamsekaai naar de Nederstraat. Aan het einde daar van stond school J (nu Uilenburg). Vanaf medio 1942 was deze school door de Duit sers in beslag genomen. Door de Breestraat en de Brakstraat gaan we naar de Singelstraat. Op de plaats van de huizen nummers 20 tot en met 40 stond de Hervormde School. Tijdens de Tweede Wereldoorlog waren daarin werk lieden van de Organisation Todt onderge bracht. Deze, veelal slecht geklede, Nederlandse arbeiders waren door de Duitsers geronseld voor bunkerbouw en graafwerkzaamheden. Hun uitrusting bestond doorgaans uit niet meer dan een jutezakje en een spade. Als bazen fun geerden geüniformeerde Duitsers van de O.T. In de Singelstraat was ook nog de

de Wete | 1996 | | pagina 14