Bezirksverwaltung gevestigd, maar de locatie daarvan heb ik niet kunnen achter halen. Vanuit de Singelstraat bereiken we de Koepoortstraat. Daar zat op nummer 6 de Ortskommandant, de hoogste Duitse mili taire autoriteit in Middelburg. Boven de ingang hing een groot bord met het opschrift 'Ortskommandantur'. De Orts kommandant regelde militaire aangelegen heden, zorgde voor de benodigde woon ruimte en hield toezicht op de discipline. Ook in het naastgelegen pand Koepoort straat 8 waren Duitse militairen gelegerd. Vermeldenswaard is perceel Koepoort straat 13, het vroegere Venduhuis. Vanaf begin 1944 werd het gebruikt als wacht lokaal van de Landwacht, een para-militai re organisatie van Nederlanders. Zij ver leenden hulp aan de Duitsers, bijvoorbeeld bij het controleren van persoonsbewijzen en het opsporen van verzetslieden en onderduikers. Van de Koepoortstraat gaan wij naar de kruising Molenwater-Zuidsingel. In deze omgeving vonden veel Duitse activiteiten plaats. Om te beginnen Zuidsingel 128. Op de plek van de huidige De Casem- brootschool stond vroeger de Hervormde School, gedurende een groot deel van de Tweede Wereldoorlog onderkomen voor Duitse militairen. En dan het Molenwater. In de voormalige Huishoudschool op nummer 125 waren Het Molenwater was al vóór de Tweede Wereldoorlog exercitieterrein onder andere gelegerd: een afdeling van de Luftwaffe, een eskadron Pantsertroe pen (in zwarte uniformen) en een Pionier compagnie. Tegenover de Huishoudschool was een aantal barakken geplaatst. Daarin bevon den zich onder andere een smederij en een timmer- en schilderswerkplaats. In deze laatste werden door pioniers land mijnen van een teerlaag voorzien. Verder stond op die plek een Pferde-entgiftungs- stelle, waarin paarden tegen ongedierte werden behandeld. Vrijwel de gehele bezettingstijd stond voor de Huishoud school een wachthuisje met een schild wacht. Even verderop, in het huis Molenwater 115 (de Kubus), zat de Sicherheitsdienst (S.D.) die onder andere spionage en illegaliteit bestreed. Dat gebeurde op vaak hardhan dige manier; wie de Kubus werd binnenge voerd, stond bij wijze van spreken al met één been in het concentratiekamp. De Wehrmacht heeft in deze omgeving enkele souvenirs achtergelaten. In het plantsoen, gelegen tussen Molenwater, Zuidsingel en Koepoortlaan, staan nog twee bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. In datzelfde plantsoen stond toen ook nog een barak, die dienst deed als kantine/eet zaal. Het was een echt Duits bouwsel met

de Wete | 1996 | | pagina 15