kleine raampjes en overnaadse planken, een stukje Heimat in Nederland. Waar nu de voeten van talloze toeristen over Miniatuur Walcheren schuifelen, stampten in de oorlog soldatenlaarzen. Het Molenwater was toen nog exercitieterrein en werd door de Duitsers veelvuldig gebruikt. Aan de zijde van de vroegere Gasfabriek had de bezetter een grote loods neerge zet. die diende als garage voor legervoer tuigen. Ik heb mij wel eens afgevraagd waarom er zoveel Duitse militairen aan het Molen water geconcentreerd waren. Deed de parkachtige omgeving hen denken aan een Duits Kurort of boden de bomen een goede camouflage? Genoeg over het Molenwater! Via de Koe poort gaan we naar de Veersebrug. Daar had men in het talud en aan beide brug- kanten rails aangebracht. Er bleef nog een smal gedeelte over, dat door middel van stalen balken kon worden afgesloten. Bij de andere bruggen over de vesten had men een soortgelijke werkwijze toegepast. Op die manier hoopte men het binnendrin gen van tanks in de binnenstad van Middelburg tegen te gaan. Om een aanval vanuit het noordoosten te voorkomen, had de bezetter een mijnenveld aangelegd vanaf de Veerse Watergang naar de Kanaaldijk. Op de daarbij geplaatste bord jes stond: 'Achtung. Minen!' We lopen over de Noordsingel richting Nadorst. Daar lag het terrein Modderoord, waar door de Duitsers druk met losse flod ders werd geoefend. Nu staat daar de Stedelijke Scholengemeenschap. We nemen even een kijkje in de Nadorst- weg. De huizen nummers 30 tot en met 40 en een aantal daar tegenover waren in 1943/1944 'beschlagnahmt'. Teruglopend gaan we over de Noordsingel en het Noordpoortplein naar Klein Vlaan deren. Aan het Noordpoortplein lag het Gasthuis. Een gedeelte daarvan was gevorderd voor de verpleging van zieke en gewonde militairen. In Klein Vlaanderen bevindt zich nu tussen de nummers 46 en 48 een plantsoen. Vroeger stond daar de stalhouderij van Wielemaker. In diens stallen waren de paarden van het zogenoemde Paarden volk ondergebracht, legeronderdelen voor zien van paardentractie. De manschappen lagen in een deel van het Oude-Mannen- en -Vrouwenhuis aan de Herengracht. Via de Volderijlaagte lopen we naar de Herengracht en slaan daar linksaf. We passeren de voormalige Gereformeerde School (nummer 74), nu een gebouw van de Baptistengemeente. Vermeld kan wor den dat daarin na de bevrijding collabore rende vrouwen waren opgesloten. We lopen de Herengracht af en gaan voor de Watertoren rechtsaf de Korte Noord straat in. Het daar toen gelegen oude kazernecomplex was bezet door de Duit sers, die daarin diverse diensten hadden gevestigd, zoals een kleermakerij. Vóór de toegangspoort stond een wachthuisje met een schildwacht. Aan het einde van de Korte Noordstraat gaan we linksaf en via het Hofplein naar de Wagenaarstraat. Daar stond op num mer 4 het Arbeidsbureau, waar toentertijd 'Fachberater' Mittelstenscheidt werkte. Hij beoordeelde Nederlanders op hun geschiktheid voor uitzending naar Duits land. Niet direct een baan om je bij de Walcherse bevolking geliefd te maken.

de Wete | 1996 | | pagina 16