Aan de overzijde van de Molenberg ligt de Seisdam. Om de Duitse militairen op sek sueel gebied aan hun trekken te laten komen, had men daar op de nummers 22 en 24 een bordeel gevestigd. Om onge wenste blikken tegen te gaan, waren de ramen witgekalkt. Via de Seisdam bereiken we Achter de Houttuinen. De op nummer 30 gelegen Kloveniersdoelen heetten toen nog Militair Hospitaal. Ook daarin waren Duitsers ondergebracht; ervoor stond ook weer zo'n 'schwarz-weiss-rot' geschilderd wacht huisje. Na de bevrijding werd het Militair Hospitaal geruime tijd gebruikt als gevan genis voor mannelijke collaborateurs. De uitdrukking "hij zit in het Hospitaal" bete kende toen niet dat men aan een medi sche behandeling werd onderworpen. Zij gaf aan dat men geïnterneerd was. Het Militair Hospitaal de rug toekerend, wandelen wij via de Langeviele en de Markt naar de Gravenstraat. In de vroege re Gereformeerde School op nummer 63 was onder andere een afdeling van de Reichsarbeitsdienst gelegerd. In deze op militaire leest geschoeide organisatie dien den Duitse jongeren ongeveer zes maan den, waarna de mannen in de Wehrmacht werden 'einberufen'. De Reichsarbeits dienst werd onder andere ingezet bij de bunkerbouw, de wegaanleg en het maken van versperringen. In het voorgaande heb ik opgesomd in welke Middelburgse huizen/gebouwen de bezetter was gehuisvest. Het betreft hoofd zakelijk de binnenstad en ik ben mij ervan bewust dat het overzicht niet volledig is. Ook over het buitengebied valt nog wel iets te zeggen, bijvoorbeeld over de Nieuwe Vlissingseweg. Daar werd bij de huidige Pyramidehoeve het schootsveld verruimd door een aantal woningen af te breken. Bovendien werden daar een mijn enveld en een tankversperring aangelegd. Ook de buurt 't Zand ontkwam niet aan vordering van huizen. Tussen 1 en 10 augustus 1942 werd in de Baarsjesstraat en de Burgerweidestraat een aantal wonin gen gevorderd, die op 17 november 1942 weer werden vrijgegeven. Na de ontrui ming bleken de woningen flinke schade te hebben opgelopen. Na het lezen van het onderhoudsrapport uit die dagen vroeg ik mij af of op 't Zand de voorlopers van de tegenwoordige Duitse Autonomen aan het werk waren geweest. Het rapport vermeldt onder andere: 1alle houtwerk zwart van vet en olie; 2. veel houtwerk zwaar beschadigd, onder andere vensterbanken, kozijnen en trap pen; 3. trapleuningen afgerukt; 4. veel deurkrukken beschadigd of afge rukt; 5. bijna alle schuurdeuren uit de scharnie ren geslagen; 6. veel vloeren en stukadoorswerk bescha digd; 7. kastplanken verdwenen; 8. gasleidingen losgerukt; 9. veel ruiten gesneuveld. Men was tot 24 december 1942 bezig met het uitvoeren van reparaties. Enkele locaties resten nog. Een daarvan is Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg, dat als divisiehoofdkwartier heeft gefungeerd. Dan is er nog Veldzicht aan de Oude Vlis singseweg. Daar lag de Feldgendarmerie, de Duitse militaire politie. Die had onder andere tot taak de orde onder de troepen te handhaven, militaire transporten te begeleiden en krijgsgevangenen te bewa-

de Wete | 1996 | | pagina 18