Drie generaties ",V 1 De Clerck in t'ïf®';! Serooskerke Op zondag 12 november 1995 brachten de vice-president van Zuid-Afrika Frederik Willem de Klerk en zijn echtgenote Marike de Klerk-Willemse een bezoek aan Serooskerke. Tussen 1634 en 1688 hebben hier drie directe voorvaders van De Klerk gewoond, gewerkt en gekerkt. Onderzoek in de archieven van het gerecht, de weeskamer en de Flervormde gemeente van Seroos kerke alsmede het archief van de stad Veere heeft een aantal stukken aan het licht gebracht die een beeld kunnen geven van het leven van deze zeventiende-eeuw- se Zeeuwen. Op 24 december 1634 werd in het lid- matenregister van de Nederduits Gerefor meerde gemeente van Serooskerke het echtpaar Abraham Ie Clercq en Adriaentjen Onoff ingeschreven. Zij waren afkomstig uit West-Souburg. Gelet op de achternaam 'Ie Clercq' zou kunnen worden geconclu deerd dat Abraham van Franse afkomst was. Later werd de achternaam ook gespeld als 'De Clercq', 'De Clerck' of 'De Klerck'. In 1639 werd Abraham vermeld als eigenaar van een smidse te Serooskerke. In 1644 volgde een aanstelling als voogd over de nagelaten kinderen van zijn in 1643 overleden broer Antony de Clercq. Antony bezat eveneens een smidse in het dorp. Bij deze gelegenheid ondertekende Abraham met zijn handmerk (zie afb.). In de notulen van de kerkeraad van de Nederduits Gereformeerde gemeente van Serooskerke van 16 maart 1636 werd mel ding gemaakt van een openbare schuldbe lijdenis die de broers Antony en Abraham de Clerck in de kerk moesten afleggen aangezien zij hadden deelgenomen aan een vechtpartij in het naburige dorp Melis- kerke. Na berouw te hebben getoond wer den de broers weer toegelaten tot het FHei- lig Avondmaal. Het is niet bekend wanneer Abraham pre cies geboren of overleden is. Uit zijn huwelijk met Adriaentjen Onoff werden in ieder geval zes kinderen geboren, te weten: Susanna (1631), Aernout (1635), Stoffelijntje (1638), Susanneken (1641), Pieter (1643) en Adriaenken (1646). Pieter de Clerck, zoon van Abraham en Adriaentjen Onoff, werd op 4 oktober 1643 in de kerk van Serooskerke gedoopt. Op 17-jarige leeftijd, in 1660, deed hij geloofs belijdenis. Zijn vrouw Sara Couchet kwam in 1670 van Oost-Souburg naar Seroos- Handmerk van Abraham de Clercq onder een akte waarin hij wordt benoemd tot voogd over de nagelaten kinderen van zijn broer Antony de Clercq, 1644 (Gemeentearchief Veere, Archief van de weeskamer van Serooskerke, weesakten, inventarisnummer 1223b).

de Wete | 1996 | | pagina 21